bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Zdrowie

  • 15 lutego 2023
  • wyświetleń: 700

Kolejne nowoczesne urządzenia w "Wojewódzkim". Trafiły na SOR

Szpital Wojewódzki kupił oprogramowanie MÓWik, przeznaczone dla osób mających problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. MÓWik zainstalowany został na tabletach, które dostępne są dla pacjentów na SOR-ze, a także w centralnej rejestracji.

Reklama

Kolejne nowoczesne urządzenia w "Wojewódzkim". Trafiły na SOR
Kolejne nowoczesne urządzenia w "Wojewódzkim". Trafiły na SOR · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- Na tabletach znajdują się symbole, za pomocą których pacjent może tworzyć całe zdania, odczytywane przez syntezę mowy. Oprogramowanie zawiera kilkanaście tysięcy symboli. - Osoby, które nie mogą porozumiewać się mową w sposób zrozumiały dla innych, dzięki MÓWik-owi mają lepszy dostęp do świadczeń medycznych w naszej placówce - wyjaśnił Łukasz Matlakiewicz, z-ca dyrektora ds. administracyjno technicznych Szpitala Wojewódzkiego.

W przypadku problemów pacjenci powinni kontaktować się z Pełnomocnikiem Praw Pacjenta Szpitala Wojewódzkiego.

Tablety, a także oprogramowanie MÓWik kupione zostały z ramach przedsięwzięcia "Dostosowanie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej dla osób ze szczególnymi potrzebami". Pieniądze na ten cel - 2 mln złotych - przekazało w formie grantu Ministerstwo Zdrowia.

Kolejne nowoczesne urządzenia w "Wojewódzkim". Trafiły na SOR
Kolejne nowoczesne urządzenia w "Wojewódzkim". Trafiły na SOR · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


W ramach tego projektu zainstalowane zostaną również w Szpitalu Wojewódzkim trzy kioski multimedialne z interfejsem graficznym, przystosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niesłyszących, z nagranymi filmami w języku migowym, informującymi m.in. o lokalizacji poradni i oddziałów. Zainstalowane zostaną również plany tyflograficzne, ułatwiające czytanie za pomocą zmysłu dotyku, zapewniające lepszą orientację w przestrzeni szpitala.

Okienka rejestracyjne zostaną wyposażone w pętle indukcyjne ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi posługującymi się aparatami słuchowymi

Zadanie obejmuje również m.in. przebudowę łazienek na oddziałach placówki. Zakupiony również zostanie sprzęt i wyposażenie ułatwiające opiekę nad osobami niepełnosprawnymi tj. wózki inwalidzkie, wózki do przewozu osób w pozycji leżącej o zwiększonym udźwigu, kozetki lekarskie, o regulowanej wysokości, z funkcją zwiększonego udźwigu, specjalistyczne wagi, krzesełka prysznicowe, krzesełka ewakuacyjne itp.

Zmodernizowane zostaną również chodniki, miejsca parkingowe, a także przebudowana będzie istniejąca pochylnia dla niepełnosprawnych, znajdująca się przy wejściu głównym do placówki.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.