Zdrowie

  • 27 grudnia 2022
  • wyświetleń: 2845

Szpital Pediatryczny ma nowy sprzęt. Pozwoli lepiej leczyć pacjentów

Dzięki dofinansowaniu z budżetu powiatu bielskiego, budżetu województwa śląskiego oraz Fundacji na rzecz Rozwoju Szpitala Pediatrycznego „Razem dla Dzieci”, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej kupił trzy nowoczesne, wysokiej klasy i bardzo potrzebne urządzenia o łącznej wartości 400 tys. zł. Jak podkreśla placówka, pomogą one jeszcze lepiej i skuteczniej diagnozować oraz leczyć małych pacjentów.

Przenośny ultrasonograf
Przenośny ultrasonograf · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Pierwszy do dziecięcego szpitala w Bielsku-Białej dotarł przenośny ultrasonograf, który zasilił bazę sprzętową Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci.

- Urządzenie będzie wspomagać lekarzy w przeprowadzaniu zaawansowanych procedur anestezjologicznych, takich jak zakładanie wkłuć centralnych i tętniczych, wykonywanie znieczuleń regionalnych do zabiegów operacyjnych, szybka ocena u pacjentów z podejrzeniem odmy, czy monitorowanie efektów leczenia u pacjentów z chorobami płuc - mówi lek. med. Anna Piasecka, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Pediatrycznego.

- Badanie usg ma szczególne znaczenie u pacjentów pediatrycznych, w tym noworodków, u których uwidocznienie takich struktur jak nerwy obwodowe czy naczynia jest znacznie trudniejsze niż u pacjentów dorosłych. Wykonywanie wyżej wymienionych procedur przy użyciu wysokiej klasy aparatu usg znacznie skraca czas samej procedury oraz ułatwia jej zrealizowanie - dodaje Piasecka.

zestaw do trudnej intubacji
Zestaw do trudnej intubacji · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Na ten sam oddział trafił też zestaw do trudnej intubacji, który składa się z dwóch elementów. Jeden z nich to lekki i przenośny wideolaryngoskop wyposażony w kolorowy, dotykowy monitor o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia doskonałą wizualizację dróg oddechowych. Wyraźny obraz na monitorze zwiększa bezpieczeństwo intubacji. Dodatkowo specjalny kształt łyżek laryngologicznych wideolaryngoskopu ułatwia intubację szczególnie trudnych przypadków.

Drugi element zestawu do trudnej intubacji to giętki endoskop intubacyjny wyposażony w ruchomą końcówkę roboczą z kamerą i źródłem światła. Co ważne, podgrzewana optyka zapobiega parowaniu kamery. Urządzenie to może być zastosowane nie tylko w krytycznie trudnych przypadkach intubacji dotchawicznej, ale również wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu (podawanie leków) oraz służyć do usuwania ciał obcych lub odsysania wydzieliny lub krwi z tchawicy i oskrzeli.

parat MMS Ohmega R
Aparat MMS Ohmega R · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Trzeci zakup Szpitala Pediatrycznego będzie wykorzystywany na Oddziale Pediatrycznym oraz na Oddziale Niemowlęcym. To wysokiej klasy aparat MMS Ohmega R, który służy do przeprowadzania badań wielokanałowej, 24-godzinnej impedancji i pH-metrii przełyku. Badanie to pozwala ocenić zmiany pH w przełyku, zdiagnozować charakter refluksu oraz jego powiązania z występującymi u pacjenta objawami. Aparat umożliwi realizację procedur medycznych, które do tej pory w szpitalu nie były wykonywane.

Łączny koszt zakupu wymienionych urządzeń medycznych to 403 909 zł. Ich nabycie przez Szpital Pediatryczny było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej - 200 tys. zł, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - 150 tys. zł oraz Fundacji "Razem dla Dzieci" - 40 tys. zł. Pozostała kwota, 13 909 zł, pochodziła ze środków własnych szpitala.

- Serdecznie dziękuję władzom powiatu bielskiego, władzom województwa śląskiego oraz Fundacji "Razem dla Dzieci" za udzielone nam wsparcie, które umożliwiło zakup nowoczesnych, wysokiej klasy urządzeń medycznych, jakie pozwolą personelowi naszego szpitala jeszcze lepiej diagnozować i leczyć naszych pacjentów - mówi Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

mp / bielsko.info

źródło: Szpital Pediatryczny

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.