Zdrowie

  • 15 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1710

Szczepienia przeciw COVID-19 również dla dzieci od 6 miesiąca

Od poniedziałku 12 grudnia szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

szczepienie
Szczepienia przeciw COVID-19 również dla dzieci od 6 miesiąca · fot. Ministerstwo Zdrowia


- W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy blisko 2 mln e-skierowań - mówi podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Adam Niedzielski.

Szczepienie podstawowe składa się z 3 dawek szczepionki - dwóch podawanych w odstępie 3 tygodni i trzeciej dawki po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki.

Szczepienia dzieci będą wykonywane szczepionką Comirnaty, którą należy podawać we wstrzyknięciu domięśniowym. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni.

- Szczepionki są całkowicie bezpieczne. Dodatkowo małego pacjenta do szczepienia kwalifikuje lekarz. Szczepienia będą wykonywane w 6,9 tys. punktach szczepień - podkreśla minister Niedzielski.

Od 7 grudnia punkty szczepień mogą zamawiać szczepionkę w systemie informatycznym. Już 5 grudnia otrzymaliśmy 504 tys. dawek szczepionki, co pozwoli na pełne zaszczepienie 168 tys. dzieci.

W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy ok. 1,9 mln e-skierowań. Od 12 grudnia można zarejestrować dziecko na szczepienie przez mojeIKP (konto rodzica), infolinię Narodowego Programu Szczepień - (numer tel. 989) i w punkcie szczepień.

- COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemiczne. W ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba zachorowań na grypę. Tygodniowo to aż 160 tys. - zaznacza Adam Niedzielski.

Od września do końca listopada grypę rozpoznano u niemal 1,3 mln Polaków, blisko połowę stanowią dzieci. Do szpitali trafiło aż 4,2 tys. osób, a 60 proc. hospitalizowanych to dzieci. Skuteczną formą ochrony są szczepienia - dotychczas do Polski trafiło niemal 3 mln dawek. Zaszczepiło się jednak zaledwie 640 tys. osób.

ar / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus - raport

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus - raport" podaj