Zdrowie

  • 6 grudnia 2022
  • wyświetleń: 1697

W Szpitalu Wojewódzkim otwarto operacyjną salę hybrydową

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej urządził pierwszą, operacyjną salę hybrydową. Koszt inwestycji to ponad 5,3 mln złotych. Samorząd Województwa Śląskiego dał na ten cel 5,2 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Szpitala Wojewódzkiego.

W Szpitalu Wojewódzkim otwarto operacyjną salę hybrydową
W Szpitalu Wojewódzkim otwarto operacyjną salę hybrydową · fot. Szpital Wojewódzki


Blok operacyjny Szpitala Wojewódzkiego to sześć sal. Jedna z nich, na której odbywały się operacje z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej, zamieniona została w hybrydową, czyli salę łączącą w sobie funkcje diagnostyczne i zabiegowe w zakresie chirurgii naczyniowej.

Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego na ręce wicemarszałek Anny Jedynak złożyła serdeczne podziękowania za dotację. - W naszych strukturach działa Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. Sala hybrydowa pozwoli usprawnić pracę naszych specjalistów i da nam możliwość wykonywania większej liczby skomplikowanych zabiegów. Liczę na to, że jest to początek modernizacji naszego bloku operacyjnego. Złożyliśmy kolejne wnioski. Chcemy realizować dalsze inwestycje, ponieważ nasz blok operacyjny ma ponad 20 lat - powiedziała Sabina Bigos-Jaworowska.

Anna Jedynak, wicemarszałek województwa śląskiego podkreśliła, że inwestycje w służbie zdrowia są wielkim wyzwaniem dla samorządu województwa i szpitali. - Cieszę się, że udało się zrealizować inwestycję w państwa placówce. Mam nadzieję, że sprzęt będzie długo służył. Zdrowie jest tym elementem, który potrzebuje inwestycji na bieżąco. Każda inwestycja jest niezwykle potrzebna, aby usprawnić i leczenie, dbać o usługi medyczne, dbać o kontrakt. Istotne jest to, aby komfort leczenia, wizyty i przebywanie pacjentów w szpitalu były jak najszybszy i najkrótsze - powiedziała wicemarszałek.

Największym kosztem całej inwestycji był zakup angiografu wraz ze specjalistycznym stołem operacyjnym za prawie 3,3 mln złotych. Angiograf służy do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała. W wyniku ogłoszonego przetargu dostawcą angiografu została spółka Siemens Healthcare.

Podczas prowadzonej modernizacji zostały wykonane także prace budowlane, mające na celu przystosowanie nowej sali do zainstalowania angiografu z zawieszeniem sufitowym oraz umieszczenia specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dostosowanego do współpracy z aparaturą diagnostyczną.

Dr. Krzysztof Pietrzak, kierownik Oddziału Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego wyjaśnił, że hybrydowa sala operacyjna pozwoli rozszerzyć zakres zabiegów. - Sala hybrydowa jest połączeniem klasycznej sali operacyjnej z salą radiologii diagnostycznej. Istotą jest obecność angiografu cyfrowego wysokiej jakości, który pozwala obrazować naczynia. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozszerzyć zakres naszych usług medycznych - powiedział lekarz.

Specjalista wyjaśnił, że hybrydowa sala operacyjna pozwala na wykonywanie zarówno tradycyjnych zabiegów, jak i małoinwazyjnych. - Głównym beneficjentem tej sali hybrydowej będą nasi pacjenci. Przy otwartej operacji w zakresie aorty piersiowej powikłania, w tym śmiertelne wynoszą blisko 30 procent, w przypadku brzusznej i biodrowej - około 10 procent. Nowa sala pozwala na wykonywanie procedur hybrydowych, gdzie zakres naszej chirurgicznej interwencji jest dużo mniejszy. To powoduje obniżenie ryzyka powikłań do 2 procent. Pobyt pacjenta po takim zabiegu trwa trzy dni. Zabiegi małoinwazyjne pozwalają nam dotrzeć do chorego miejsca dzięki m.in. dwóm małym nacięciom w pachwinach. To jest olbrzymi postęp dla nas i olbrzymi zyska dla pacjentów - podkreślił specjalista.

Ponadto sala została wyposażona w specjalistyczną kolumnę anestezjologiczną, nowoczesne lampy operacyjne zainstalowane wraz z monitorami oraz stację informatyczną, posiadającą dostęp do systemu informatycznego szpitala.

Dzięki realizacji inwestycji Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej zyskał możliwość wykonywania większej ilości bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii naczyniowej. Zapoczątkowano również proces modernizacji ponad 20-letniego już bloku operacyjnego.

Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej obsługuje pacjentów z powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Rocznie leczonych jest tu około 1700 osób.

Specjaliści z bielskiego oddziału w ciągu roku wykonują blisko 1500 specjalistycznych operacji chirurgicznych tętnic i żył oraz zabiegów wewnątrznaczyniowych do których należą m.in. wszczepianie bypassów aortalno-udowych, stentowanie tętnic szyjnych, operacje tętniaków aorty, a także urazów naczyniowych.

BM / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.