bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Zdrowie

  • 4 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 3035

Uratował go defibrylator. Mógł zadecydować o kolejnej lokalizacji urządzenia

3 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zastępca prezydenta Adam Ruśniak spotkał się ze Zdzisławem Kupińskim, który w marcu tego roku został uratowany przez policjantów dzięki jednemu z umieszczonych w mieście defibrylatorów.

Reklama

Defibrylator uratował mu życie. Zadecydował o kolejnej lokalizacji
Defibrylator uratował mu życie. Zadecydował o kolejnej lokalizacji · fot. UM Bielsko-Biała


Zgodnie z umową, jaką Urząd Miejski podpisał z firmą, która dostarczyła defibrylatory, w sytuacji, gdy defibrylator się sprawdzi, firma dokłada następne tego typu urządzenie, a osoba, której urządzenie uratowało życie, decyduje o lokalizacji kolejnego defibrylatora. Zdzisław Kupiński postanowił, że kolejne AED zostanie zainstalowane w ZIAD-zie, bo tam przez cały rok przewija się wiele osób.

13 marca w okolicach ulicy Pocztowej policjanci użyli urządzenia AED, by uratować życie 75-letniemu rowerzyście. Funkcjonariusze użyli defibrylatora, w odpowiednich odstępach czasowych uciskali klatkę piersiową i prowadzili wentylację mężczyzny. Po około 15 minutach reanimacji mężczyzna odzyskał funkcje życiowe. Potem pogotowie ratunkowe zawiozło go do szpitala.

- Bardzo się cieszę, że takie urządzenia są w Bielsku-Białej, dzięki jednemu z nich policjanci uratowali mi życie. W ogóle 13 to moja szczęśliwa liczba. Ja mam wszędzie 13, nawet w dowodzie i telefonie, a teraz dzień 13 marca okazał się moim szczęśliwym dniem. Dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie - mówił Zdzisław Kupiński. Pan Zdzisław prowadzi aktywny tryb życia i dalej z wielką pasją jeździ na rowerze.

Warto przypomnieć, że od listopada ubiegłego roku defibrylatory umieszczone są w dziesięciu lokalizacjach w całym mieście. Poza Błoniami to - plac Wojska Polskiego, lotnisko w Aleksandrowicach, szalet na Bulwarach Straceńskich, Rynek, przystanek autobusowy przy hotelu Prezydent, dworzec PKP, Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Dom Kultury w Hałcnowie i siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Straconce.

Defibrylatory, które zostały rozlokowane w Bielsku-Białej, są bardzo nowoczesnymi i łatwymi w użyciu urządzeniami. Opatrzone są prostymi, graficznymi wskazówkami, dzięki którym zarówno przeszkoleni, jak i nieposiadający przeszkolenia użytkownicy będą wiedzieli, od czego zacząć; udzielają także wskazówek głosowych. Co bardzo ważne, defibrylatory są połączone systemem informatycznym z pogotowiem ratunkowym i strażą miejską. Dzięki temu w momencie zdjęcia urządzenia z osłony, służby otrzymują powiadomienie, że ktoś potrzebuje pomocy.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.