bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Zdrowie

  • 12 grudnia 2020
  • wyświetleń: 2560

[FOTO] 5,5 mln zł na inwestycje dla szpitala kolejowego w Wilkowicach

Droga prowadząca do Szpitala Kolejowego w Wilkowicach-Bystrej na szczycie góry Magurka doczekała się remontu po niemal... 70 latach. Nie była remontowana od początku powstania, czyli od lat 50-tych. Prace związane z odnową drogi pochłonęły ponad 2,3 miliona zł, a pieniądze na ten cel przeznaczył zarząd województwa śląskiego.

5,5 mln zł na inwestycje dla szpitala kolejowego w Wilkowicach - 11.12.2020 · fot. Szpitale Śląskie


- Ta inwestycja to konieczność - mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa i komfort dojazdu zarówno dla pacjentów, jak i zespołów ratownictwa medycznego. Droga ma prawie pół kilometra długości. Przebiega serpentyną od ul. Żywieckiej do budynku szpitala. Została poszerzona do 5 metrów. Wymieniono jej podbudowę, odwodnienie i oświetlenie. Na trasie do szpitala zostały wybudowane 4 parkingi ze szlabanami strzegącymi wjazdów i wyjazdów samochodów.

Niemniej droga to nie wszystko. Forsując trasę do placówki na piechotę, można to już robić po wyremontowanych schodach terenowych. Zamontowano przy nich nowe balustrady, oświetlenie, odwodnienie. Przy nasadzonych niedawno roślinach stoją nowe ławki. Ta inwestycja kosztowała budżet województwa prawie 400 tys. zł.

Zmieniło się również wejście główne do szpitala. Schody, mur oporowy, taras zewnętrzny zostały odnowione. - Prace zostały dofinansowane nie tylko z budżetu województwa, ale też ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dlatego dostosowaliśmy wejście do potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami - mówi Bożena Capek, dyrektorka placówki. Na ich potrzeby dostosowujemy również łazienki, które w tej chwili są kompleksowo przebudowywane. Remontowana jest też klatka schodowa, którą dostosowujemy do wymogów przeciwpożarowych. Inwestujemy też w instalacje wodociągowe. Te roboty pochłonęły ok. 1,5 miliona złotych.

Tylko na inwestycje w tym roku Szpital Kolejowy w Bystrej-Wilkowicach otrzymał od zarządu województwa śląskiego dofinansowanie ponad 5,5 miliona złotych. Kolejne ponad 400 tysięcy złotych otrzymaliśmy z budżetu województwa na zakup sprzętu w ramach walki z COVID-19 - wylicza dyrektor Bożena Capek. Kupiliśmy za to m.in. przenośny respirator, aparat EKG, kardiomonitor, defibrylator, koncentratory tlenu. Dodatkowo Szpital uzyskał dotację w wysokości ponad 260 tys. zł w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Kupiono samochód do transportu pacjentów.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Kolejowy w Wilkowicach - Bystrej to Szpital z bardzo bogatą historią. W tym roku obchodzi 90-lecie istnienia. W 1927 roku z inicjatywy Kolejowej Kasy Chorych działającej przy DOKP w Katowicach wystąpiono z wnioskiem o wybudowanie dla pracowników i ich rodzin domu wypoczynkowego dla 60 kuracjuszy. W czasie trwania budowy zmieniono zarówno plany budynku, jak i jego przeznaczenia. W roku 1930, po trzech latach budowy, oddano do użytku 120-łóżkowe Sanatorium Przeciwgruźlicze.

W latach okupacji budynek pełnił funkcję niemieckiego ośrodka rehabilitacyjnego dla rannych żołnierzy po leczeniu szpitalnym. Wznowienie działalności leczniczej nastąpiło jesienią 1945 roku. W latach 1956-1960 dobudowano nowe skrzydło budynku zwiększając liczbę łóżek do 250, a w latach 1975-1981 rozbudowano w istotny sposób zaplecze techniczno-gospodarcze. W lipcu 1985 roku w miejsce dotychczasowego Sanatorium Przeciwgruźliczego powołano Szpital Kolejowy z nową strukturą organizacyjną, oddziałami chorych, pracowniami diagnostycznymi.

W 1998 roku szpital uzyskał samodzielność, stał się wskutek reform w służbie zdrowia Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, dla którego organem założycielskim został Zarząd Województwa Śląskiego w Katowicach. Pozostawiono nazwę ,,Szpital Kolejowy” jako symbol ciągłości, a także gwarancję dobrej jakości świadczonych usług medycznych.

Obecnie w strukturze szpitala działają oddziały: wewnętrzny, oddział opieki paliatywnej, pulmonologiczny, neurologiczny, kardiologiczny, rehabilitacji ogólnoustrojowej i rehabilitacji neurologicznej. Wśród poradni specjalistycznych działają: pulmonologiczna, kardiologiczna, neurologiczna, rehabilitacyjna oraz opieki paliatywnej.

mp / bielsko.info, źródło: Materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.