bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wybory samorządowe 2018

  • 22 października 2018
  • wyświetleń: 2472

Policja o wyborach: nie odnotowano poważniejszych incydentów

Wczoraj odbyły się wybory samorządowe. Bielscy policjanci i strażnicy miejscy prowadzili wzmożone działania, polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego, m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych. Zarówno w Bielsku-Białej, jak i powiecie bielskim nie odnotowano poważniejszych zdarzeń związanych z zakłócaniem ciszy wyborczej. Doszło natomiast do kilku drobnych incydentów.

Reklama

W Bielsku-Białej i powiecie bielskim doszło w tym czasie do kilku incydentów. W minioną sobotę tuż po 1.00 w Bielsku-Białej na ul. Partyzantów, policjanci zatrzymali 21-letniego mężczyznę, który zniszczył plakat wyborczy. Badanie alkomatem wykazało, że sprawca miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. W czasie kontroli, mężczyzna zachowywał się arogancko i wulgarnie. Za czyny te grozi mu teraz kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Informacje o zakłóceniu ciszy wyborczej wpłynęły także z kilku komisji wyborczych. Interwencje policjantów, m.in. na bielskim Placu Rynek, ul. Karpackiej, ul. Dywizji Kościuszkowskiej, ul. Sobieskiego oraz w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Strażackiej, dotyczyły zniszczenia lub usunięcia plakatów wyborczych.

W Wapienicy policjanci interweniowali także w sprawie wydania dwóch identycznych kart do głosowania przez jednego z członków komisji wyborczej. Bielszczanin złożył w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Pacjent jednego ze szpitali w powiecie bielskim poprosił natomiast o interwencję twierdząc, że nie wydano mu kart do głosowania na burmistrza.

W rozmowie z Dyrektorem Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej ustalono, że komisje w szpitalach dysponują kartami do głosowania wyłączenie do Sejmiku województwa śląskiego oraz powiatu bielskiego. Dwa spośród zgłoszeń - w Czechowicach-Dziedzicach i Kobiernicach - dotyczyły zakłócenia ciszy wyborczej za pośrednictwem portali społecznościowych. Czynności w tych sprawach są w toku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.