Wybory samorządowe 2024

Konrad Łoś

KW Prawo i Sprawiedliwość
Konrad Łoś

Kandydat na Prezydenta Bielska-Białej

dr Konrad Łoś

absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; tam też ukończył studia doktoranckie i obronił doktorat. 

Nauczyciel akademicki zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawa i Administracji Akademii WSB. Radny VII i VIII kadencji, społecznik, bielszczanin od urodzenia, mąż Marty oraz tata Norberta w wieku szkolnym.

Wychowywał się i mieszka w Wapienicy, gdzie uczęszczał do tut. Szkoły Podstawowej nr 32. Związany jest także z Osiedlem Polskich Skrzydeł, gdzie spędził młodzieńcze lata.

Konrad Łoś od wielu lat bezinteresownie podejmuje i wspiera wartościowe inicjatywy służące mieszkańcom Bielska-Białej i dobru wspólnemu. Zaangażowany jest także w liczne przedsięwzięcia  o wydźwięku patriotycznym oraz na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Od kilkunastu lat, jeszcze zanim został wybrany na radnego służy mieszkańcom bezpłatnym poradnictwem prawnym i obywatelskim. Posiadając wiedzę specjalistyczną wspiera wymiar sprawiedliwości jako biegły sądowy Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Jest także arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.                                 

W latach 2014 - 2017 był Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Strzecha” w Bielsku-Białej, gdzie został wybrany dzięki zaufaniu Członków tejże Spółdzielni.

 

Zawsze blisko ludzi, aktywny społecznik, wierny swoim zasadom, a przy tym skromny i konsekwentny w działaniu.

Konrad Łoś za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, zaś Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnił go medalem Pro Patria. Doceniany przez lokalną społeczność. Wyróżniony przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy Diamentem Palenicy dla Wapieniczanina roku 2023.

Dzięki Państwa zaufaniu w wyborach samorządowych z 2018 r. uzyskałem ponownie mandat Radnego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej otrzymując 3314 głosów, co przełożyło się na najlepszy wynik wyborczy w skali naszego miasta do Rady Miejskiej.

W dobiegającej końca kadencji brałem aktywny udział w pracach czterech komisji Rady Miejskiej. Kieruję klubem radnych. Byłem także przewodniczącym Komisji Gospodarki Miejskiej i Mieszkalnictwa w Radzie Miejskiej.                 

W kadencji 2018-2024 sformułowałem ponad 900 pisemnych numerowanych wystąpień w sprawach ważnych dla mieszkańców i miasta, z czego ponad 600 z nich posiada status publikowanych interpelacji. To rekordowa liczba wystąpień w dotychczasowej historii bielskiego samorządu.

Podejmowałem zarówno interwencje w sprawach przysłowiowej „dziury w drodze”, jak również polityki miasta w poszczególnych płaszczyznach jego funkcjonowania, w szczególności gospodarowania mieniem, wydatkowania środków publicznych, gospodarki komunalnej, zarządzania przestrzenią. Przyczyniłem się do modernizacji urządzeń wodnych na rzece Wapienica. W ostatnich kilku latach w wyniku moich starań nowe oblicze zyskały m.in. dwie zapory przeciwrumowiskowe oraz uskok wodny w rejonie ulicy Jacka Soplicy. Ponadto czyniłem starania o przebudowę przepustu kolejowego pod linią nr 190, którego dotychczasowy przekrój powodował podtopienia sąsiadujących nieruchomości.

 Do najważniejszych spraw podejmowanych przeze mnie jako radnego  w kadencji 2018- 2024 zaliczam ponadto wystąpienia dotyczące:

- modernizacji dróg oraz budowy i remontów chodników na terenie miasta wraz z robotami towarzyszącymi. W wyniku podjętych przeze mnie czynności wiele dróg zyskało nowe nawierzchnie  (np. ul. Cz. Tańskiego i S. Skrzydlewskiego, ul. Jaworzańska, ul. T. Regera, ul. Pieczarkowa, sięgacz ul. Twórczej, odcinek ulicy Potok, ul. Błatnia).   

- sprzeciwu mieszkańców wobec budowy spalarni odpadów w Wapienicy. W dalszym ciągu interesy mieszkańców nie zostały zabezpieczone. Nieustannie domagam się zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w kierunku wprowadzenia zakazu lokowania tego typu instalacji w Wapienicy.

- rewitalizacji osiedli mieszkaniowych, budowy miejsc parkingowych oraz zwiększenia komfortu zamieszkiwania na osiedlach.

- kontynuacji budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Wapienica oraz kompleksowego zagospodarowania terenu wokół niej.

- zwiększania bezpieczeństwa osobistego mieszkańców Bielska-Białej, w tym rozszerzania zasięgu monitoringu wizyjnego miasta Bielska-Białej na poszczególne dzielnice.  

- zwiększania bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Moje starania doprowadziły m.in. do zainstalowania sygnalizacji świetlnej na ulicy Cieszyńskiej w obrębie ulicy Zniczowej oraz doświetlenia wielu przejść.

- ułatwień dla pieszych w obrębie zmodernizowanej ulicy Cieszyńskiej (np. udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, wykonanie schodów od ulicy Cieszyńskiej w kierunku pawilonu Biedronka).

- podjęcia budowy taniego budownictwa komunalnego i socjalnego

 - należytego gospodarowania składnikami mienia komunalnego, w tym gminnym zasobem mieszkaniowym oraz podejmowania działań na rzecz zmniejszania liczby pustostanów.

- racjonalnego i zgodnego z interesem majątkowym Gminy Bielsko-Biała gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do miasta.
Jestem przeciwny wyzbywaniu się przez miasto lokali użytkowych, zwłaszcza tych, które przynoszą wysokie przychody z tytułu czynszu najmu.

- korekty dotychczasowej polityki miasta w sferze zagospodarowania przestrzennego,

- rozwijania zieleni w mieście oraz „odbetonowania” miasta,

- rozbudowy cmentarza w Wapienicy, na którym zaczyna brakować miejsc na pochówki,

- pomocy działkowcom z Rodzinnych Ogrodów Działkowych,

- działań na rzecz rozbudowy Domu Kultury w Wapienicy.

To tylko niektóre ze spraw jakie podnosiłem w mijającej kadencji Rady Miejskiej. Wiele z nich wymaga dalszego monitorowania oraz kontynuacji.  

W nadchodzących wyborach kandyduję na urząd Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Rozwiązywanie problemów miasta i jego mieszkańców z pozycji prezydenta miasta tworzy nowe możliwości i zwiększa skuteczność podejmowanych działań. 

Jestem także liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Rady Miejskiej w moim macierzystym okręgu nr 2 obejmującym Wapienicę, Stare Bielsko, Os. Polskich Skrzydeł, Os. Wojska Polskiego, Os. Mikołaja Kopernika, Os. Piastowskie, Os. Mieszka I, Os. Sarni Stok.

ŁĄCZY NAS BIELSKO-BIAŁA. PRIORYTETY DLA BIELSKA-BIAŁEJ

Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta i tworzenie mieszkańcom dobrych warunków do życia.  

Nasz program został niejako napisany przez mieszkańców. Wystarczy wsłuchiwać się w ich głos. Poszczególne jego odsłony materializowały się w wystąpieniach radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza interpelacjach. Ten program w dużej mierze to wypadkowa wszystkich wystąpień interpelacyjnych. Zatem najlepszy program na miasto to ten dyktowany przez mieszkańców. Nie trzeba go tworzyć. On już istnieje. Wystarczy go odkryć wsłuchując się w ich głosy, a następnie zmaterializować w podejmowanych decyzjach. Przełożyć na język uchwał, decyzji politycznych, decyzji wykonawczych, język strategii, programów. Nie da się tego zrobić nie rozmawiając z mieszkańcami. Nie da się skutecznie wpływać na kierunki rozwoju miasta bez udziału społeczeństwa.

 Formułując zatem priorytety dla Bielska-Białej należy osadzić je na dwóch filarach. Te filary to BEZPIECZEŃSTWO I ROZWÓJ.  To są słowa klucze. Bezpieczeństwo należy rozpatrywać szeroko, niemalże  w każdym wymiarze. Z punktu widzenia kompetencji miasta szczególne znaczenie ma bezpieczeństwo  ekonomiczne, socjalne, bytowe, społeczne, w demograficzne, ale i również osobiste. Z kolei Rozwój najczęściej kojarzymy jest z potencjałem gospodarczym. Aby mówić o rozwoju należy postawić na dobrą edukację. Nie ma rozwoju bez solidnej edukacji na poszczególnych poziomach kształcenia. Konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji oraz wsparcie dla ciągłego rozwoju zawodowego mieszkańców, aby przygotować ich do zmieniających się warunków na rynku pracy i zapewnić miastu wykwalifikowaną kadrę. pracowniczą.

Nasze miasto ma potencjał rozwojowy. Ma potencjał przede wszystkim dzięki pracowitości i przedsiębiorczości jego mieszkańców. Od niedawna jesteśmy miastem uniwersyteckim. To nobilituje. Uniwersytet Bielsko-Bialski oraz filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego która kształci przyszłych medyków. To wielka szansa dla miasta. Współpraca nauki z biznesem powinna być rozwijana z korzyścią dla miasta i jego mieszkańców. Rozwój to również inwestycje. Wydaje się, iż w ostatnich kilku latach w Bielsku-Białej były one realizowane przy wydatnym wsparciu rządowych funduszy. Chociażby Program Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, czy Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

 I właśnie na tych słowach kluczach osadzamy priorytety dla miasta, które nie stanowią listy zamkniętej. One mogą być uzupełniane, rozbudowywane.

 I. Powstrzymanie spadku liczby mieszkańców w naszym mieście.

Mamy ujemny przyrost naturalny. W roku 2021 wyniósł on 5,4 w naszym mieście. W tym samym roku  mieszkańcy Miasta w wieku produkcyjnym (mężczyźni w wieku 18-64 lata, kobiety w wieku 18-59 lat) stanowili 56,66 % ogółu bielszczan, natomiast w wieku nieprodukcyjnym: przedprodukcyjnym (dzieci i młodzież w wieku 0-17 lat) i poprodukcyjnym (mężczyźni w wieku 65 lat i więcej oraz kobiety w wieku 60 lat i więcej) 43,34% populacji Miasta ogółem. Dominującym problemem jest starzenie się społeczeństwa. Należy powstrzymać ten niekorzystny trend. Bielski samorząd musi aktywnie odpowiedzieć na wyzwania związane ze zmianami struktury wiekowej mieszkańców. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury i usług opiekuńczych oraz medycznych, przy jednoczesnej aktywizacji osób starszych, które często zmagają się z problemami samotności i depresji. Istotne jest również wsparcie dla młodego pokolenia, które szczególnie ucierpiało wskutek ograniczeń związanych z pandemią, takich jak izolacja społeczna i brak kontaktów z rówieśnikami.  Aktualnie w związku z wojną za wschodnią granicą obserwujemy wzrost migracji do Bielska-Białej. To wymaga działań mających na celu zapewnienie integracji społecznej nowoprzybyłych oraz ułatwienie im dostępu do niezbędnej infrastruktury. Jednocześnie istotne jest informowanie mieszkańców o skali tego zjawiska i jego wpływie na społeczność lokalną.

Należy podejmować działania na rzecz zachęcania do osiedlania się osób z innych terenów w naszym mieście.  Osiągnąć to można m.in. poprzez :

 - wykorzystanie atutów naszego miasta - jego uniwersyteckości oraz położenia geograficznego u podnóża Beskidów. Miasto powinno bardziej postawić na rozwój turystyki. Miasto musi tętnić życiem. Przykładowo opustoszała od lat ul. 11 Listopada nie jest widokiem zachęcającym. Ożywienie tego deptaku nie może odbywać się wyłącznie przy okazji organizowania imprez kulturalnych.

-  poprawę infrastruktury domów kultury na niektórych osiedlach, np.  w Wapienicy.

- poprawę sytuacji w sferze najmu mieszkalnych lokali komunalnych. Ten obszar funkcjonowania miasta wymaga naprawy i doinwestowania.   

- zmniejszenie liczby pustostanów. Ich liczba od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. To około 700 niezasiedlonych lokali mieszkalnych, które oczekują na remonty, a niektóre od wielu lat.

- wzmacnianie potencjału bielskiego TBS-u. Spółka ta powinna stanowić przeciwwagę dla budownictwa deweloperskiego, które w pełni  zdominowało rynek. To głównie pod ten rodzaj budownictwa tworzone są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Poszczególne rodzaje budownictwa mieszkaniowego należy umiejętnie równoważyć. Aby odwrócić ten niekorzystny dla mniej zamożnych mieszkańców trend należy inaczej rozkładać akcenty. Działania gminy w sferze budownictwa mieszkaniowego są zupełnie wycofane.

- stworzenie racjonalnej polityki w sferze wykupów lokali mieszkalnych na rzecz na ich najemców.

 II. Poprawa komfortu życia mieszkańców  - miasto przyjazne mieszkańcom.

Priorytet ten obejmuje także poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów

W tym obszarze należy wskazać m.in. na:

- potrzebę poprawy jakości dróg, zwłaszcza dojazdowych, wewnętrznych, tych które służą mieszkańcom na co dzień w celu dojazdu do swoich domów. Fatalny stan nawierzchni dróg to chyba największy problem mieszkańców, najczęściej zgłaszany radnym. Ten problem musi być rozwiązany systemowo.  

- poprawę infrastruktury transportowej, w tym tworzenie przyjaznego dla mieszkańców układu komunikacyjnego.

- poprawę infrastruktury technicznej na osiedlach.  Wielokrotnie za moim pośrednictwem zgłaszano konieczność rewitalizacji najstarszych i najbardziej zdegradowanych osiedli mieszkaniowych w mieście.  W tym celu należy podjąć konstruktywny dialog z wszystkimi gestorami gruntów w obrębie osiedli ( wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, prywatni właściciele nieruchomości).

- naprawa i utrzymywanie w należytym stanie kładek dla pieszych na ciekach wodnych.

- wprowadzenie wspólnego biletu/ biletu zintegrowanego. Temat pojawia się w różnych dyskusjach od wielu lat, lecz ścieżka dojścia do wdrożenia takiego biletu jest mglista i niepewna.

- realizację postulatu przyjaznej mieszkańcom administracji, zwiększanie dostępu i jakości usług publicznych.      

(np. skracanie terminów załatwiania przynajmniej niektórych spraw, usprawnianie procedur poprzez podnoszenie jakości informatyzacji)

- wdrażanie nowych technologii w zakresie efektywnego zarządzania miastem, np. w sferze komunikacji czy obsługi interesantów w urzędzie. Szybki rozwój technologiczny, w tym sztuczna inteligencja, automatyzacja i cyfryzacja, otwiera nowe możliwości rozwoju miasta, ale także rodzi wyzwania związane np. z ochroną prywatności i wpływem na rynek pracy. Konieczne jest odpowiedzialne wykorzystanie technologii przez samorząd oraz przygotowanie społeczności lokalnej do zmian wynikających z postępu technologicznego.

- zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy sieci wodno - kanalizacyjnej na terenie miasta.

 III. Zwiększenie udziału mieszkańców w procesie zarządzania miastem.

 Miasto powinno być zarządzane przy aktywnym udziale mieszkańców. Stan ten można osiągnąć m.in. poprzez:

- stworzenie przyjaznej i wygodnej dla mieszkańców procedury konsultacji społecznych, które będą dla mieszkańców, a nie wyłącznie spełnieniem rygoryzmów formalnych.

- wzmocnienie podmiotowości samych Rad Osiedli poprzez przekazanie im puli  środków na najpilniejsze zadania realizowane na terenie osiedla.

 IV. Zwiększanie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, także w obrębie dróg i przejść dla pieszych.

 Cele te należy realizować m.in.  poprzez:

-  rozbudowę monitoringu wizyjnego miasta.

- doświetlanie przejść dla pieszych oraz ciemnych ulic i zaułków miasta.

 V. Rozwijanie zieleni w mieście oraz rozbudowa terenów rekreacyjnych, w tym zadbanie o  promocję zdrowego stylu życia i aktywności ruchowej wśród dzieci i młodzieży.  

Cele te należy realizować m.in.  poprzez:

 - rozwijanie terenów rekreacyjnych oraz miejsc wypoczynku.

- budowę ścieżek rowerowych, także w celu zwiększenia dostępności i mobilności mieszkańców oraz zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Przywrócenie rowerów miejskich.

- przemyślane dokonywanie nowych nasadzeń. Nie powinny one kolidować z aktualnym sposobem zagospodarowania, czy też wykorzystania terenu.

- rozwijanie działań na rzecz zwiększania aktywności ruchowej dzieci i młodzieży. W dzisiejszych czasach, kiedy otyłość u dzieci stanowi poważny problem gdyż skutkować może szeregiem groźnych dla życia i zdrowia chorób każda forma ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu jest bezcenna.

 VI. Optymalne zarządzanie finansami publicznymi.

Samorząd może borykać się z niedoborem środków finansowych na realizację swoich zadań. Konieczne jest skuteczne zarządzanie budżetem oraz poszukiwanie alternatywnych źródeł finansowania dla projektów i inicjatyw mających na celu rozwój miasta i poprawę jakości życia jego mieszkańców.

 To Państwo zdecydujecie czy powyższe i wiele innych spraw będę mógł kontynuować oraz realizować. Ze swej strony zapewniam, iż głos oddany na moją osobę nie będzie głosem straconym - serdecznie o niego proszę !


Sprawozdanie z działalności Konrada Łosia - Radnego Rady Miejskiej  w Bielsku-Białej w kadencji 2018-2024

 W kończącej się w dniu 30.04.2024 r. kadencji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej radny dr Konrad Łoś był Przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz uczestniczył w pracach  czterech następujących komisji Rady Miejskiej:

- Gospodarki Miejskiej i Mieszkalnictwa - Przewodniczący Komisji w okresie od 29.11.2018 r. - 18.02.2020 r.

- Budżetu, Strategii  i Rozwoju Gospodarczego,

- Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska,

- Edukacji i Kultury.

Poza aktywnym udziałem w pracach komisji oraz uczestnictwem  w sesjach Rady Miejskiej Konrad Łoś jako radny w kadencji 2018-2024 sformułował ponad 900 pisemnych wystąpień do Prezydenta Miasta Bielska-Białej oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, z czego ponad 600 wystąpień posiada status interpelacji, o których informacja każdorazowo przedkładana była podczas sesji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. To rekordowa liczba wystąpień w dotychczasowej historii bielskiego samorządu. Interpelacje wraz z odpowiedziami są ponadto publikowane na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Konrad Łoś wykazywał się aktywnością także w okresie między sesjami, wnosząc na bieżąco do Prezydenta Miasta i jego służb często na prośbę mieszkańców liczne wystąpienia oraz interwencje w ważnych sprawach społecznych. W swoim działaniu wykazywał się dużą skutecznością i konsekwencją.

Konrad Łoś podejmował zarówno interwencje w sprawach przysłowiowej „dziury w drodze” jak również polityki miasta w poszczególnych płaszczyznach jego funkcjonowania, w szczególności gospodarowania mieniem, wydatkowania środków publicznych, zarządzania przestrzenią.   

Konrad Łoś niezależnie od wykonywania mandatu radnego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej nieprzerwanie od ponad siedemnastu lat udziela bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich dla mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Doceniany przez lokalną społeczność. Wyróżniony przez Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy Diamentem Palenicy dla Wapieniczanina roku 2023.

Konrad Łoś za swoją działalność o charakterze patriotycznym oraz na rzecz kultywowania pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, zaś Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wyróżnił go medalem Pro Patria. Dzięki jego staraniom na terenie Bielska-Białej od kilku lat cyklicznie odbywa się Bieg Tropem Wilczym, którego głównym celem jest oddanie hołdu Żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Konrad Łoś jest jednym z inicjatorów oraz członków założycieli Stowarzyszenia Krzewienia Etosu Armii Krajowej, które zostało zarejestrowane w sierpniu 2022 r.  

Do najważniejszych spraw podnoszonych przez radnego Konrada Łosia w kadencji  2018-2024 można zaliczyć wystąpienia dotyczące:  

• rewitalizacji najstarszych i najbardziej zdegradowanych osiedli mieszkaniowych w Bielsku-Białej. Konieczna jest modernizacja osiedlowej infrastruktury technicznej w rejonie ulic: Żeromskiego, Traugutta i Piastowskiej, na terenie Osiedla Piastowskiego w rejonie ulicy Dębowej i Kasztanowej, a także kompleksowa rewitalizacja zapomnianego przez miasto osiedla socjalnego w Wapienicy.

W celu realizacji ww. postulatów koniczne jest tworzenie przez gminę optymalnych warunków sprzyjających i zachęcających właścicieli lokali we wspólnotach mieszkaniowych do współpracy z gminą w przedmiocie regulowania stanu prawnego gruntów w obrębie osiedli.  

• remontu gminnych budynków i  kamienic oraz ich dalszego zagospodarowania, w tym m.in. nieruchomości przy ul. Komorowickiej 17a, 19, Działkowców 12 A, Kopytko 31, Cieszyńskiej 388 (siedziba Rady Osiedla), Jaskrowej 11.

• wypracowania gminnej polityki w dziedzinie mieszkalnictwa, w szczególności rozwoju komunalnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego, w tym  zintensyfikowania przez miasto działań w sferze budownictwa komunalnego. Celem tych działań ma być poprawa warunków bytowych oraz mieszkaniowych rodzin (osób) znajdujących się  w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

zintensyfikowania działań w obrębie dobrowolnych zamian lokali komunalnych jako instrumentu poprawy wykorzystania i racjonalizacji w zakresie zarządzanego zasobu.

• zwiększenia transparentności i przejrzystości w procesie rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali wchodzących w skład gminnego zasobu mieszkaniowego.

• racjonalnego gospodarowania składnikami mienia komunalnego, w tym lokalami użytkowymi oraz gminnym zasobem mieszkaniowym.

• podejmowania działań na rzecz zmniejszania liczby pustostanów.

• sprzeciwu mieszkańców wobec budowy spalarni odpadów w Wapienicy. W dalszym ciągu interesy mieszkańców nie zostały wystarczająco zabezpieczone. Konrad Łoś nieustannie domaga się zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w kierunku wprowadzenia zakazu lokowania tego spalarni odpadów w Wapienicy.

• opracowania oraz wdrożenia przedsięwzięć innowacyjnych w sferze gospodarki odpadami mających na celu zwiększenie poziomu odzysku oraz poprawę segregacji odpadów u źródła ich powstania.

• budowy punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych przy ul. Szyprów.

• rozwoju infrastruktury rowerowej, w tym kontynuacji budowy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Wapienica oraz kompleksowego zagospodarowania terenu wokół niej. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Etap pierwszy obejmuje wybudowany jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej odcinek od ul. Cieszyńskiej do ul. Leśników, zaś w ramach kolejnego etapu ścieżka ma zostać poprowadzona od ul. Leśników do ul. Tartacznej. Konrad Łoś konsekwentnie wnioskował o kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół ścieżki, zwłaszcza poprzez ulokowanie wzdłuż niej  obiektów małej architektury (np. samoobsługowej stacji naprawy rowerów, ławek na utwardzonych podestach, stojaków na rowery, pojemników na odpady, itp.), a także wykonanie brukowanych placyków do odpoczynku wyposażonych we wiaty chroniące przed deszczem oraz słońcem. Radny zaproponował ulokowanie miejsc do odpoczynku w pobliżu ul. Leśników oraz przy ul. Celtyckiej. Konrad Łoś podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w rejonie rzeki Wapienica. W kilku swoich wystąpieniach wnioskował o objęcie terenu ścieżki rowerowej kamerami monitoringu miejskiego, bądź zaproponowanie rozwiązań alternatywnych skutkujących realną poprawą stanu bezpieczeństwa w rejonie budowanej ścieżki rowerowej

• przywrócenia rowerów miejskich w Bielsku-Białej oraz utrzymywanie w stałej  sprawności samoobsługowych stacji naprawy rowerów usytuowanych na terenach rekreacyjnych.

• uregulowania spraw terenowo-prawnych związanych z kładkami na ciekach wodnych w mieście, a w szczególności wydzielenie działek na dojścia do kładek,  a następnie ustalenia ich administratora. Konrad Łoś występował m.in. w sprawie odtworzenia kładek w rejonie ulicy Tartacznej oraz ks. Józefa Londzina.

• zintensyfikowania działań w zakresie przejmowania gruntów, w tym sięgaczy drogowych w trwały zarząd przez gminne jednostki organizacyjne, zwłaszcza Miejski Zarząd Dróg w celu przyśpieszenia procesu ich modernizacji.

rozwijania zieleni w mieście oraz „odbetonowania” miasta, w szczególności poprzez realizację nowych nasadzeń drzew i krzewów w sposób niekolidujący z dotychczasowym wykorzystaniem terenów. Kierując się opiniami mieszkańców Konrad Łoś sprzeciwiał się wyrębowi drzewostanu w związku z ewentualną budową parkingu przy Lasku Bathelta. Skutecznie wnioskował o wykonanie całorocznej rabaty w obrębie pętli autobusowej MZK przy ul. Zapora,  a także jako jeden z pierwszych zabiegał o zakładanie łąk kwietnych na terenie miasta.

• utrzymania zieleni miejskiej w należytym stanie, w tym regularnego koszenia miejskich trawników.

• tworzenia nowych placów zabaw oraz należytego utrzymania już istniejących, a także rozwijania terenów rekreacyjnych, miejsc wypoczynku oraz obiektów o charakterze sportowym. Konrad Łoś inicjował działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa dzieci korzystających z placu zabaw przynależnego do budynków przy ul. Wapienickiej 3, 5 i 7 poprzez odseparowanie go od zmodernizowanej ulicy Cieszyńskiej, a także zminimalizowania immisji drogowych. W tym celu wybudowano parkan osłaniający zabudowany poza chodnikiem oraz urządzono pas zieleni na skarpie wzdłuż placu zabaw. Podejmował działania na rzecz modernizacji i doposażenia placu zabaw w rejonie wapienickiego „Manhattanu” oraz rozwijania terenów zabawowych w obrębie Wapienicy.

Wnioskował o zaplanowanie i budowę placu zabaw dla dzieci na niezabudowanej nieruchomości przy ul. Twórczej zlokalizowanej pomiędzy budynkiem wspólnoty mieszkaniowej nr 28 a spółdzielczym budynkiem 28c. 

Konrad Łoś występował w sprawie docelowego zagospodarowania terenu położonego u zbiegu ulic Międzyrzeckiej i Jaskrowej na cele rekreacyjne.

Wnioskował na prośbę mieszkańców o zoptymalizowanie przebiegu osiedlowych chodników pod kątem udogodnień komunikacyjnych, np. rejon ulicy Lajkonika 7 i Zwierzynieckiej 14.

Domagał się zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar na którym urządzone zostało boisko piłkarskie LKS Zapora przy ul. Lajkonika w kierunku trwałego usankcjonowania aktualnego sposobu wykorzystania nieruchomości na cele rekreacyjno-sportowe. W aktualnym planie miejscowym teren ten przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe. Prezydent Miasta odmówił podjęcia wnioskowanych działań.  

• budowy krytej pływalni na Osiedlu Polskich Skrzydeł oraz podjęcia modernizacji pływalni Panorama.

• stanu realizacji inwestycji drogowych, m.in. ul. Łowieckiej, planowanej budowy łącznika pomiędzy ulicą Cieszyńską i Zwardońską.

• kosztów konserwacji drewnianych konstrukcji, które ze względu na panujące warunki atmosferyczne popadają w ruinę.

• kosztów organizacji wydarzeń oraz imprez kulturalnych, np. Dni Bielska-Białej.

modernizacji oraz utrzymania w należytym stanie urządzeń wodnych w obrębie rzeki Wapienica we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.  W ostatnich kilku latach w wyniku starań radnego nowe oblicze zyskały m.in. dwie zapory przeciwrumowiskowe na rzece Wapienica oraz uskok wodny w rejonie ulicy Jacka Soplicy.

przebudowy przepustu kolejowego pod linią nr 190, którego dotychczasowy przekrój powodował podtopienia sąsiadujących nieruchomości. W wyniku starań radnego czynionych na prośbę mieszkańców przeprowadzono modernizację nieuwzględnionych pierwotnie w opracowaniach projektowych przepustów pod linią kolejową nr 190 w związku z budową wiaduktu nad torami w ramach realizacji zadania pn. „Rozbudowa ul. Międzyrzeckiej”. Radny wielokrotnie wskazywał, iż odstąpienie od modernizacji przepustów może skutkować  podtopieniami położonych w pobliżu wiaduktu posesji.

modernizacji dróg oraz budowy i remontów chodników na terenie miasta wraz   z robotami towarzyszącymi.

Niezmiennie tematyka z zakresu szeroko rozumianego drogownictwa stanowi ważną kategorię wystąpień w bieżącej działalności radnego Konrada Łosia, tym bardziej, iż wiele spraw w które angażował się radny znajdowało zgodne z oczekiwaniami mieszkańców rozwiązanie. Obok dużych inwestycji drogowych planowanych przez miasto od wielu lat miasto realizuje każdego roku w poszczególnych osiedlach szereg mniejszych modernizacji  i remontów. To od skuteczności oraz umiejętności argumentowania częstokroć zależy czy postulaty zgłaszane przez radnych w imieniu mieszkańców znajdą akceptację władz wykonawczych miasta.                                     

Część wnioskowanych przez radnego Konrada Łosia w bieżącej kadencji Rady Miejskiej modernizacji  i remontów została już zrealizowana, zaś inne znajdują się na różnych etapach procesu inwestycyjnego. Wśród kilkudziesięciu wystąpień o tematyce drogowej nie można pominąć odpowiednio umotywowanych oraz zwieńczonych pozytywnym rozpatrzeniem wniosków radnego w sprawie modernizacji ulic, m.in. ul. Czesława Tańskiego i Stanisława Skrzydlewskiego, ul. Jaworzańskiej, ul. Twórczej na odcinku prowadzącym do bloku 28 c , ul. Pieczarkowej, ul. Tadeusza Regera, ul. Błatniej, czy też fragmentu ul. Potok. Wspierał także działania na rzecz odtworzenia lokalnych dróg przy okazji modernizacji ul. Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej.  

Ponadto w bieżącej kadencji Rady Miejskiej Konrad Łoś wnioskował o modernizacje (remonty) wielu  ulic, m.in. Kaskadowej, Telimeny, Handlowej, Dworcowej, Dzwonkowej, Mazurskiej, Suwalskiej, Prądniczej, Perłowej, Filona, Dożynkowej, Relaksowej, Lajkonika, Zwierzynieckiej, Oleandrów, Jaskrowej, Marzanny, ks. Józefa Londzina, Józefa Bożka, Wapienickiej (sięgacz), Celtyckiej, Zwardońskiej, Lotniczej, Wodnej, Jagodowej, Zuchów, Portowej, Cygańskiej, Żytomierskiej, Mieszka I (sięgacz), Spokojnej, Dywizji Kościuszkowskiej, I Armii Wojska Polskiego, Czwartaków, Bohaterów Westerplatte, Filomatów, Łosiowej. 

Konrad Łoś w mijającej kadencji kontynuował podjęte wcześniej działania na rzecz budowy nowych chodników, m.in. przy ul. Jaworzańskiej i Antycznej, w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ich drodze do placówek oświatowych i z powrotem. Liczne wystąpienia radnego przyczyniły się do powstania w bieżącej kadencji Rady Miejskiej chodnika przy ul. Jaworzańskiej. Z kolei inwestycja polegająca na modernizacji ulicy Antycznej wraz z budową chodnika jest już przygotowana pod względem projektowo- dokumentacyjnym i oczekuje na realizację po zapewnieniu finansowania. Radny Konrad Łoś wnioskował także o wybudowanie chodnika na zmodernizowanych odcinkach ul. Zagajnik i Dzwonkowej, a także na ulicy Zwierzynieckiej oraz w obrębie ulicy Szyprów.

Radny ponadto skutecznie wnioskował o przeprowadzenie modernizacji (remontu)   istniejących chodników. Przykładem może być notorycznie zalewany wodami opadowymi chodnik przy ul. Czesława Tańskiego od strony ulicy Trzech Diamentów w obrębie przystanku autobusowego, chodnik z płyt betonowych wiodący w kierunku kościoła na Osiedlu Polskich Skrzydeł od strony osiedla równolegle do ulicy Św. Pawła. Wnioski radnego dotyczyły także ujęcia w planie remontów m.in. chodników przy ul. Tadeusza Regera, ul.  Dworcowej, ks. Józefa Londzina, oraz ul. Adama Mickiewicza.

Ponadto radny wnioskował o poszerzenie i odtworzenie poboczy wielu ulic w celu zwiększenia bezpieczeństwa pieszych.   

systemowego usuwania nierówności (zapadnięć) w chodnikach stwarzających zagrożenie życia i zdrowia mieszkańców w ramach bieżącego utrzymania dróg  i chodników.

Konrad Łoś w swoich interwencjach w ramach podjętej na prośbę mieszkańców inicjatywy wskazał dotychczas kilkadziesiąt najbardziej niebezpiecznych i uciążliwych dla pieszych fragmentów chodników z żądaniem podjęcia pilnych remontów. Domagał się podjęcia zorganizowanych działań w przedmiocie systematycznych przeglądów chodników pod kątem rażących nierówności oraz ich eliminowania w ramach środków przeznaczonych na bieżące utrzymywanie dróg i chodników.

• gracowania chodników i utrzymania ich w należytym stanie użytkowym.

tworzenia nowych miejsc parkingowych na osiedlach oraz zwiększania komfortu zamieszkiwania na osiedlach.

Konrad Łoś skutecznie zabiegał o utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych w rejonie zmodernizowanej ulicy Twórczej na tyłach pawilonów handlowych w centrum Wapienicy. W tym celu poszerzono i utwardzono pobocze oraz wprowadzono oznakowanie pionowe miejsc postojowych. Poodejmował działania na rzecz zwiększenia miejsc parkingowych wzdłuż ul. Dywizji Kościuszkowskiej przy wschodniej ścianie szczytowej budynku Spółdzielców 43 na Osiedlu Wojska Polskiego. W szeregu wystąpień zabiegał o modernizację parkingu naprzeciw budynku przy ul. Ikara 16-18 na Osiedlu Polskich Skrzydeł, a także monitorował procedurę przekazania działek na ten cel do Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej w trwały zarząd.

Konrad Łoś wnioskował także o budowę nowego parkingu przy ul. Jaworzańskiej dla obsługi zmodernizowanego boiska piłkarskiego w Wapienicy, a także odciążenia parkingu przy ul. Tartacznej i ograniczenia zjawiska rozjeżdżania poboczy wąskich uliczek w rejonie wapienickiej zapory.

• zwiększania bezpieczeństwa osobistego mieszkańców Bielska-Białej. W tym celu Konrad Łoś wnioskował m.in. o:

- sukcesywne doświetlanie ciemnych uliczek i zaułków miasta.

Podjęte przez radnego Łosia czynności doprowadziły do doświetlenia m.in. ulicy Lajkonika, ul. Spokojnej oraz ul. Balladyny. Na doświetlenie oczekują m.in. ulice: Kminkowa, Pieczarkowa, Marzanny, Jaskrowa, Strażacka, Błatnia.  

- wyznaczenie nowych przejść dla pieszych.

Staraniem radnego K. Łosia wyznaczono nowe przejścia m.in. na ulicy Jaworzańskiej w obrębie ul. Błatniej wraz z dedykowanym oświetleniem, a także na ulicy Czesława Tańskiego pomiędzy ulicą Szybowcową, a ulicą Świętego Pawła.

- zwiększanie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Radny Konrad Łoś przyczynił się do zainstalowania sygnalizacji świetlnej na ulicy Cieszyńskiej w obrębie ulicy Zniczowej oraz na przejściu przy Al. Gen. Władysława Andersa w rejonie skrzyżowania z ulicą ks. Bronisława Jakubowskiego.

Ponadto radny skutecznie zabiegał o doświetlenie wielu przejść dla pieszych na terenie miasta, m.in. na ulicy Jaworzańskiej w rejonie pawilonu Lewiatan, a także na ulicy Jesionowej w obrębie skrzyżowań z ulicą Wodną i Wiśniową. Aktywnie zabiega o zwiększenie bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych przy ul. Międzyrzeckiej w rejonie miejskiego przedszkola nr 41.

- rozszerzanie zasięgu monitoringu wizyjnego miasta Bielska-Białej na poszczególne dzielnice, m.in. Centrum Wapienicy, ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki Wapienica, tereny rekreacyjne w obrębie lotniska, rejon wiaduktu nad linią kolejową nr 190 w rejonie ul. Zagajnik, rejon Lasku Bathelta, rejon cmentarza wojskowego na Osiedlu Wojska Polskiego.

- ułatwienia dla pieszych w obrębie zmodernizowanej ulicy Cieszyńskiej. Na wniosek radnego Łosia wprowadzono udogodnienia dla osób słabo widzących w obrębie przejścia podziemnego, wykonano schody od ulicy Cieszyńskiej w kierunku pawilonu Biedronka.

korekty dotychczasowej polityki zagospodarowania przestrzennego miasta.

Konrad Łoś sprzeciwiał się zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren położony w Wapienicy w rejonie rzeki Wapienica w rejonie ul. Biwakowej pomiędzy ulicami Cieszyńską  i Dębowiec. Przedmiotowa zmiana dopuściła możliwość zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w bezpośredniej bliskości koryta rzeki Wapienica.

Popierał mieszkańców wyrażających sprzeciw wobec planowanej budowy hali magazynowo-logistyczno-spedycyjnej przy ul. Francuskiej i Szklanej.

Konrad Łoś reprezentował interesy mieszkańców wyrażających sprzeciw wobec planów budowy bloków deweloperskich w obrębie ulicy Ogrodowej i Krakowskiej. 

zgłaszanych przez mieszkańców uciążliwości związanych z realizacją inwestycji deweloperskich.

Podejmował m.in. interwencje w związku z budową osiedla domów wielorodzinnych w rejonie ulicy Jagienki i Wojskiego, a także w rejonie ulicy Spółdzielców oraz ul. Nad Potokiem. 

wsparcia rozbudowy cmentarza przy Parafii pw. Św. Franciszka w Wapienicy

• optymalizacji połączeń autobusowych MZK na terenie miasta.

Kierując się wnioskami mieszkańców radny Konrad Łoś zabiegał m.in. o skomunikowanie osiedli: Mikołaja Kopernika, Wojska Polskiego oraz Polskich Skrzydeł z Wapienicą ulicami: Jesionową, Spółdzielców oraz Czesława Tańskiego.

Sprzeciwiał się likwidacji przystanku autobusowego przy ul. Przy Torach obok kościoła w Wapienicy dla obsługi linii MZK nr 10.

• modernizacji wiat przystankowych na terenie miasta.

W wyniku wystąpień radnego przeprowadzono modernizacje wiaty zlokalizowanej na końcowym przystanku MZK linii nr 7 i 8 przy Al. Armii Krajowej, a także zakupiono nowe wiaty na ul. Czesława Tańskiego.

• instalacji urządzeń do sprzedaży biletów autobusowych na przystankach MZK. Staraniem Konrada Łosia m.in. ulokowano automat biletowy BA-2  na przystanku Wapienica Centrum.

• wprowadzenia wspólnego (zintegrowanego) biletu na przejazdy autobusowe MZK i Komunikacji Beskidzkiej.

- pomocy działkowcom z Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Wnioskował o wprowadzenie do dokumentów planistycznych dla terenów ROD Wapieniczanka przeznaczenia zgodnego z dotychczasową funkcją czyli zieleni działkowej.

Z kolei na wniosek działkowców z ROD Czereśnia występował o ograniczenie hałasu poprzez montaż ekranów akustycznych wzdłuż Alei Generała Władysława Andersa w rejonie ogrodów działkowych.

działań na rzecz rozbudowy Domu Kultury w Wapienicy. W tym celu wnioskował o nabycie do gminnego zasobu nieruchomości niezabudowanych działek gruntu u zbiegu ulicy Twórczej oraz Międzyrzeckiej na cele użyteczności publicznej, zwłaszcza wyczekiwanej przez mieszkańców poprawy infrastruktury lokalowej Domu Kultury w Wapienicy. Na przedmiotowych działkach planowana jest budowa oprotestowanej przez mieszkańców myjni samochodowej (sześciostanowiskowej).

zwiększania dostępu mieszkańców oraz podniesienia jakości usług publicznych świadczonych i organizowanych przez miasto Bielsko-Biała.

• optymalizacji w zakresie kształtowania wysokości opłat na które miasto posiada wpływ.

Występował w sprawie prowadzenia racjonalnej polityki gospodarowania terenami wykorzystywanymi na cele rekreacyjne w kontekście kształtowania optymalnych stawek dzierżawnych.

• rozbudowy instalacji wod-kan. w obrębie miasta.

Konrad Łoś wnioskował o budowę kanalizacji sanitarnej, m.in. w rejonie ulicy Dziewanny i Dzwonkowej oraz podłączenie nieruchomości przy ul. Sabały do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej.

Radny wnioskował także o budowę sieci wodociągowej w rejonie ulicy Tadeusza.

• utrzymania w należytej sprawności kanalizacji deszczowej.

Na wniosek radnego Konrada Łosia dokonano wymiany fragmentu kanalizacji deszczowej w rejonie skrzyżowania ul. Oskara Kolberga i ul. Prądniczej, a także zmodernizowano odcinek kanalizacji w rejonie ulicy Handlowej i Jaworzańskiej. 

• zmiany organizacji ruchu w miejscach wskazanych przez mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Konrad Łoś na prośbę mieszkańców wnioskował o wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Dworcowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą J. Gagarina do ulicy Międzyrzeckiej.

Skutecznie zabiegał o wprowadzenie możliwości zawracania na skrzyżowaniu ulic: Cieszyńskiej i Stanisława Skrzydlewskiego na wysokości dyskontu sieci Lidl.

Na jego wniosek nastąpiła zmiana ukształtowania tarczy skrzyżowania ulic Wapienickiej i Pieczarkowej w celu umożliwienia spływu wód opadowych do wpustu deszczowego.

Podejmował zwieńczone sukcesem działania na rzecz skomunikowania posesji byłego domu nauczyciela z ul. Słowiańską.

wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza poprzez dostosowywanie osiedlowej infrastruktury technicznej do ich potrzeb (np. budowa miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, modernizacja podjazdów) oraz zorganizowanie należytej opieki i aktywizacji tych osób (np. poprzez tworzenie klubów seniora, świetlic pobytu dziennego, udział gminy w programach rządowych „Asystent osoby z niepełnosprawniością”, „Senior +”).

• usuwania barier architektonicznych w gminnych budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej przy wykorzystaniu wsparcia z Funduszu Dostępności.

dbałości w zakresie utrzymania urządzeń infrastruktury technicznej oraz obiektów małej architektury, jak np. przejścia podziemne, mury oporowe, schody, barierki, ławki, pojemniki na odpady, wiaty przystankowe, oświetlenie miejsc publicznych itp.  

poprawy powietrza atmosferycznego oraz ochrony środowiska naturalnego.

Konrad Łoś wnioskował o pilne wyeliminowanie zgłaszanych przez mieszkańców uciążliwości związanych z sąsiedztwem przedsiębiorstwa produkującego tworzywa sztuczne przy ul. Wapienickiej.

• utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Bielska-Białej, w tym usuwania oraz przeciwdziałania powstawaniu dzikich wysypisk odpadów.

• rozwoju czytelnictwa oraz doposażania placówek oświatowych w publikacje książkowe.

• dofinansowania szkolnych wycieczek w ramach rządowego programu „Poznaj Polskę”.

• promocji aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania w szkołach projektów edukacyjnych temu celowi służących, jak np. projekt „Szkolny globtroter” realizowany w SP nr 32.

• oznakowania oraz uporządkowania terenu w obrębie schronów bojowych z 1939 r. znajdujących się na terenie Bielska-Białej.

• renowacji „Krzyża Pamięci” znajdującego się obok dawnej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Krasińskiego 30.

• aktów wandalizmu i niszczenia mienia publicznego.


Z wyrazami szacunku :

Konrad ŁOŚ

Zapraszam do śledzenia mojej aktywności na FB.

www.konradlos.pl

Wyświetleń: 3715