Wybory samorządowe 2024

  • 19 marca 2024
  • wyświetleń: 1967

[FOTO] Dyskusja o komunikacji miejskiej. Gościem posłanka partii Razem

Poprawy komunikacji miejskiej dotyczył panel zorganizowany przez komitet DoBBre Miasto. Uczestniczyła w nim między innymi posłanka Paulina Matysiak.

Panel "Miasto bez korków" - 18.03.2024 · fot. Fabian Żakowiecki / bielsko.info


Wydarzenie odbyło się w poniedziałek, 18 marca w bielskiej siedzibie NOT-u - Beskidzkiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych. W gronie dyskutujących znaleźli się - oprócz wspomnianej posłanki partii Razem - kandydatka na urząd prezydenta Bielska-Białej Magdalena Madzia oraz kandydaci do Rady Miejskiej: Przemysław Czernek i Tymoteusz Dadok. Spotkanie prowadził Mateusz Merta, także ubiegający się o stanowisko radnego.

Na początku została przedstawiona obecna sytuacja infrastruktury komunikacyjnej na terenie i obrzeżach miasta.

Zdaniem prowadzących, istnieje sporo problemów, które zniechęcają mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Osiedla peryferyjne są zaniedbywane przez rzadkie kursy, a siatka połączeń została ułożona dawno temu i nie wystarcza na dzisiejsze zapotrzebowanie. Dlatego osoby są zmuszone do korzystania z samochodów, ponieważ miasto jest zakorkowane, a czas przejazdu autobusem wydłuża się nawet o 4 razy. To samo dotyczy osób pracujących w systemie 3-zmianowym i mają one problem z powrotem do domu. Zwrócono także uwagę na brak zintegrowania kolei z autobusami.

Następnie przedstawiono rozwiązania, które można zastosować, aby poprawić komunikację w naszym regionie. Magdalena Madzia stwierdziła, że siatkę połączeń należy ułożyć na nowo. Jej zdaniem istnieje wiele kursów w podobnym kierunku, ale pomijają one strategiczne miejsca, w których przydałby się częstszy kurs. Wymieniono położenie filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie tymczasowo została przedłużona linia nr 24. Jest to potrzebne również dla nowych osiedli, które zaczną się budować. Wspomniano także o uczniach oraz studentach, którzy powinni mieć dostęp do darmowej komunikacji miejskiej. Rejony na obrzeżach miasta również powinny być lepiej skomunikowane, co ułatwiłoby transport do szkoły czy na uczelnię.

Padł pomysł na "bilet do kultury", w którym osoba posiadająca bilet na wydarzenie kulturalne, będzie miała zapewniony bezpłatny przejazd. Tak samo w przypadku organizowania większych imprez masowych - darmowa komunikacja dla wszystkich. Bielsko-Biała ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, więc trzeba zagwarantować lepszą komunikację i wprowadzić bilety aglomeracyjne, które ułatwią podróż z pobliskiego regionu.

Efektem ma być sprawniejsza komunikacja, lepsze połączenia z peryferiami miasta, zmniejszenie korków i obniżenie hałasu.
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Europejska Stolica Kultury 2029" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Europejska Stolica Kultury 2029

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Europejska Stolica Kultury 2029" podaj