bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 listopada 2015
  • wyświetleń: 3146

Bielszczanie korzystają z "in vitro"

Dzięki działającej od roku pierwszej na Podbeskidziu klinice leczenia niepłodności, aż 60 par doczekało się już ciąży, z czego 32 rozwiązania. Wiele z nich latami bezskutecznie starało się o dziecko, jednocześnie unikając wizyt u specjalisty.

klinika leczenia niepłodności
Klinika Gyncentrum w Bielsku-Białej · fot. Gyncnetrum


Pierwsze ciąże in vitro

Już ponad 300 par skorzystało z pomocy specjalistów kliniki Gyncentrum w Bielsku-Białej. Centrum przebadało także w rok ponad 2000 kobiet i ponad 300 mężczyzn, diagnozując różnego typu problemy z płodnością. Ośrodek ma na swoim koncie także pierwsze ciąże i narodziny. Na świat przyszły już 32 bobasy - wylicza ośrodek. W rok okazało się, że zapotrzebowanie na leczenie niepłodności na Podbeskidziu jest większe, niż szacowali twórcy ośrodka.

- Wiele z leczonych i diagnozowanych par przez 4-5 lat bezskutecznie starało się o dziecko. Większość z nich trafiając do ośrodka, nigdy nie była diagnozowana w kierunku niepłodności, o leczeniu nie wspominając. Ogromnym problemem Bielska-Białej okazał się wieloletni brak dostępu do nowoczesnych metod leczenia schorzenia - mówi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Bielsku-Białej, która opiekuje się pacjentkami.

Ponad 20 "rządowych" ciąż w Bielsku

Dopiero powstanie w listopadzie 2014 pierwszego ośrodka dało mieszkańcom dostęp, nie tylko do nowoczesnej diagnostyki niepłodności (np. badań andrologicznych dla mężczyzn i hormonalnych dla kobiet), ale także do in vitro, w tym do programu rządowego finansującego leczenie. To ostatnie możliwe było dzięki temu, że bielski ośrodek jest filią dużej katowickiej kliniki mającej kontrakt z Ministerstwem Zdrowia.

Pary ubiegające się o udział w rządowym programie mogły na miejscu poddać się diagnostyce i wstępnym badaniom, kwalifikującym do programu. - W tym roku ponad 20 par z Podbeskidzia skorzystało z rządowego programu finansującego leczenie. Byłoby to niemożliwe, bez pierwszego kontaktu ze specjalistą w swoim sąsiedztwie. Dzięki przyłączeniu się do projektu Ministerstwa pary mogły ubiegać się o finansowanie aż 3 cykli zapłodnienia. Zabiegi były wykonywane w Katowicach, a efektem są pierwsze ciąże - mów dr Bednarska-Czerwińska.

Poważny problem z płodnością Podbeskidzia

Przy okazji swojej działalności Gyncentrum udało się także oszacować skalę problemu z płodnością mieszkańców regionu. Aż u 80 proc. badanych w ośrodku mężczyzn diagnozuje się problemy z płodnością o różnym stopniu nasilenia. Jeszcze bardziej alarmujące są dane dotyczące kobiet.

- Skala problemu na Podbeskidziu jest ogromna. Z jednej strony jest ona skutkiem wieloletniego braku dostępu do diagnostyki i wczesnego leczenia, kiedy problemy dopiero się zaczynają, z drugiej strony wynikają z zaniechań. Wiele osób, które trafiły do nas na leczenie, latami lekceważyło niepokojące objawy. Dotyczy to po równo, zarówno kobiet, jak i mężczyzn - mówi dr Bednarska-Czerwińska.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.