bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 listopada 2015
  • wyświetleń: 1611

Szukają sprawców aktu wandalizmu

W nocy z 31 października na 1 listopada wandale zdewastowali cmentarz żydowski przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Zniszczyli kilkanaście nagrobków, w tym nagrobek Karola Korna, architekta i budowniczego, który w wyjątkowy sposób przyczynił się do rozwoju naszego miasta.

nagrobek karola korna
Zdewastowany nagrobek Karola Korna · fot. Fundacja Klamra


Nagrobek Korna został zniszczony czasie II wojny światowej przez Niemców. Przez lata grób ten był tylko zwykłym wgłębieniem w ziemi. W 2009 roku dzięki m.in. prawnuczce architekta oraz jej mężowi odsłonięto nowe nagrobki Korna oraz jego żony. W 2011 roku grobowiec został zdewastowany. Udało się naprawić szkody. Teraz po raz kolejny grobowiec został zniszczony. Wandale rozbili go na kawałki. To już druga w krótkim czasie dewastacja na bielskim kirkucie. Sprawców poprzedniej, do której doszło w sierpniu tego roku, nie udało się ustalić.

- Oba te zdarzenia nie wyglądają na przypadkowe akty wandalizmu, bardziej na celowo, zaplanowane działanie jakiejś grupy osób. Naszym zdaniem w tym przypadku mamy do czynienia z przestępstwami nienawiści, których podłożem jest antysemityzm - mówi Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra.

Fundacja Klamra zachęca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej do wyznaczenia nagrody za wskazanie sprawców. - To na pewno znacznie zwiększyłoby szanse na ich ujęcie. Bielsko-Biała szczyci się wielokulturowścią i wielowyznaniowścią, ma opinię miasta, w którym każdy czuje się dobrze. Nie pozwólmy tego zmienić ludziom motywowanym do działania przez nienawiść do "innych" - dodaje Dariusz Paczkowski.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.