bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2015
  • 11 listopada 2015
  • wyświetleń: 5393

Aktywnie w Święto Niepodległości

Za nami:

Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zaprasza 11 listopada na grę uliczną: "Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej".

gra uliczna
Patriotyczna gra miejska w 2012 roku · fot. BBTH


Gra uliczna "Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej" jest kolejną próbą organizacji na terenie naszego miasta imprezy historycznej będącej połączeniem edukacji regionalnej i doskonałej zabawy. Jest ona również okazją do radosnego i spontanicznego uczczenia Święta Niepodległości.

Głównymi organizatorami gry są: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Militarny Instytut Historyczny. Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie dobra wola i pomoc w jego organizacji dyrekcji Zespołu Szkół Medycznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej, Związku Strzeleckiego "Strzelec" oraz drużyn ratownictwa medycznego Polskiego Czerwonego Krzyża.

- W trakcie gry proponujemy przeniesienie się w trakcie naszej wspólnej zabawy do okresu bardzo niespokojnego w historii Bielska i Białej. Będzie to rok 1939 - czas napięcia i niepokoju w przededniu wybuchu II wojny światowej - mówi Dominik Kasprzak, sekretarz Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego.

gra miejska
Patriotyczna gra miejska w 2012 roku · fot. BBTH


Scenariusz gry oparty jest na wydarzeniach, które miały miejsce w Białej i Bielsku wiosną i latem 1939 roku. Są to z jednej strony przygotowania bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego do nadchodzącego konfliktu wojennego, z drugiej strony agresywne działania niemieckich organizacji i grup szykujących się do działań dywersyjnych na terenie Bielska i Białej. Obydwa miasta znajdowały się w tym okresie w szczególnej sytuacji. Znajdując się na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej administrowane były przez polskie władze, stacjonowały tu również polskie oddziały wojskowe. Znaczną część ludności obydwu miast stanowili jednak Niemcy, w dużej mierze wrogo nastawieni do administracji polskiej, przygotowujący szereg działań antypolskich w momencie wybuchu wojny.

Zespoły uczestniczące w grze będą miały za zadanie wykonanie misji, które odnoszą się do działań polskich grup przysposobienia wojskowego. Wykonanie misji nie będzie łatwe - w krótkim czasie roku trzeba będzie nauczyć się rzemiosła wojskowego - strzelania czy opatrywania rannego... Ulicami miasta trzeba będzie szybko i sprawnie przemieszczać. Do wykonania będą również typowe zadania konspiracyjne i wywiadowcze - odszukanie zaszyfrowanego hasła, odnalezienie łącznika czy sfotografowanie ważnego obiektu. Wszystko to będzie działo się w niełatwych warunkach - na ulicach pojawią się wrogie grupy Freikorpsu, które skutecznie utrudniać będą wykonanie misji. Ostatnie zadanie - to prawdziwy wehikuł czasu - wszyscy uczestnicy gry będą wezmą udział w inscenizacji historycznej, w której mieszkańcy Białej przekażą ufundowane przez nich uzbrojenie żołnierzom bielsko-bialskiego garnizonu wojskowego.

gra miejska
Patriotyczna gra miejska w 2012 roku · fot. BBTH


Gra ma charakter zespołowy. Uczestniczą w niej zespoły 3-5 osobowe (w tym obowiązkowo 1 osoba pełnoletnia). Odbywać się ona będzie 11 listopada w godzinach 9.00 - 15.00 na ulicach i placach śródmieścia Bielska-Białej. Rozpoczęcie i zakończenie gry odbędzie się w Zespole Szkół Medycznych przy ulicy M. Konopnickiej 6, w budynku dawnego garnizonowym 3. Pułku Strzelców Podhalańskich.

Zakończenie gry polegać będzie na złożeniu karty - sprawozdania z wykonania misji. Najlepszym zespołom wręczymy nagrody i pamiątkowe dyplomy. Prawdziwą gratką będzie prezentacja multimedialna najważniejszych punktów gry w archiwalnych obrazach oraz filmach z komentarzem znanych bielskich historyków.

Szczegóły gry, zapisy oraz regulamin dostępny pod adresem: www.bbth.beskidia.pl/?p=2366.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.