bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 października 2015
  • wyświetleń: 1681

150 lat Bielskiej Gminy Wyznaniowej

W poniedziałek w Teatrze Polskim odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 150-lecia bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. W wydarzeniu udział wzięła ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz licznie zaproszeni goście.

Reklama

150 lat Gminy Wyznaniowej Żydowskiej · fot. UM Bielsko-Biała


Bielska Gmina Wyznaniowa Żydowska powstała w 1865 roku na mocy decyzji Rządu Krajowego w Opawie. Bardzo szybko zdobyła ona opinię najlepiej zorganizowanej i najbardziej postępowej na terenie Śląska Austriackiego. Na przestrzeni lat społeczność żydowska bardzo aktywnie włączała się w życie miasta i miała swój bardzo ważny udział w jego rozwoju gospodarczym, oświatowym i kulturalnym.

Do czasu wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili około 20 proc. mieszkańców miasta. Wszystko zmieniło się wraz z okupacją hitlerowską. Niemcy najpierw utworzyli na terenie Białej getto, a później - na przełomie roku 1942 i 1943 - wywieźli wszystkich jego mieszkańców do obozu zagłady w Oświęcimiu.

W 1945 roku do Bielska wróciła część ocalonych z wojennej pożogi Żydów. Tak jak w innych polskich miastach mogli oni liczyć na pomoc miejscowego Komitetu Żydowskiego, a także Organizacji Rozwoju Twórczości, która zajmowała się m.in. organizowaniem kursów zawodowych. W 1950 roku powstało w mieście, działające do dzisiaj Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które od razu bardzo czynnie włączyło się w życie miasta.

Dziś społeczność żydowska w naszym mieście nie jest zbyt duża, ale wciąż mocno zaznacza swoją obecność w Bielsku-Białej. Ogromna w tym rola miejscowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Działa ona przede wszystkim na niwie nauki i kultury, ale jej przedstawiciele często zabierają także głos w dyskusjach dotyczących stosunków polsko-żydowskich.

Godne uwagi są bardzo dobre relacje pomiędzy bielskim samorządem, a Gminą Żydowską. Wzajemna współpraca odbywa się głównie na płaszczyźnie kultury, a w ostatnim czasie znakomitym efektem tego współdziałania był zorganizowany w Bielsku-Białej Ogólnopolski Dzień Judaizmu. - Nasze miasto zawsze słynęło z wielokulturowości. Żyli tu ze sobą w zgodzie ludzie różnych narodowości i różnych wyznań, wspólnie pobudzając jego rozwój. W tym procesie bardzo ważną i istotną rolę odegrała społeczność żydowska - podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.