bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 października 2015
  • wyświetleń: 1420

Policjanci rozdawali odblaski - foto

W środę policjanci z bielskiej drogówki, w trosce o życie i zdrowie pieszych, rozdawali elementy odblaskowe.

Policjanci rozdawali odblaski - 21.10.2015 · fot. KMP Bielsko-Biała


Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę hamowania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania oraz na naszą sprawność psychofizyczną.

To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Jednocześnie nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez tych użytkowników sprawia, że wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych.

Często piesi sami wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach. W dodatku nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 - 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 - 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej. To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie.

Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym musi być zatem przedmiotem szczególnej troski. Policjanci z bielskiej drogówki zachęcają pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach, gdyż ich widoczność w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.