bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 października 2015
  • wyświetleń: 3632

Miasto chce 2,6 mln za kamienicę

Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na sprzedaż zabytkowej kamienicy na bielskiej starówce.

Rewitalizacja bielskiej starówki trwa już od kilku lat. W jej ramach odnowiono kilka kamienic. Jedną z nich jest neorenesansowa kamienica przy ulicy Rynek 15, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Budynek ma ponad 643 m2 powierzchni, z czego na sprzedaż przeznaczono 6 mieszkań i piwnice o łącznej powierzchni 444,31 m2. Obiekt posiada wartość kulturalną i historyczną, dlatego został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego i podlega szczególnej ochronie.

Poddasze, pierwsze i drugie piętro mają pełnić funkcję mieszkalną, natomiast parter, który nie jest przedmiotem sprzedaży, pełni funkcję użytkową. W budynku został przeprowadzony remont konserwatorski, obejmujący remont dachu, elewacji, robót konserwatorskich, ogólnobudowlanych i konstrukcyjnych. Ponadto kamienica wyposażona jest w instalację wodną, kanalizacyjną, gazową i elektryczną. Cena wywoławcza to 2,6 mln zł. Grunt natomiast zostanie przekazany w użytkowanie wieczyste.

Co ciekawe, na parterze kamienicy przy ulicy Rynek 15 znajdowała się niegdyś najstarsza bielska apteka, założona w 1769 roku. Od 1865 znajduje się tam Apteka Pod Jeleniem, której wnętrze zdobią zabytkowe, drewniane meble oraz wystawa starych przyrządów aptecznych i książki Eskulapa i Hygiei z końca XIX wieku.

kamienica
Kamienica przeznaczona na sprzedaż · fot. bielsko.info

as / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.