Wiadomości
- 8 września 2015
- wyświetleń: 2508
Otworzą nowoczesne archiwum
Za nami:
11 września o godzinie 13:00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej siedziby Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej zlokalizowanej przy ul. Piłsudskiego 43.

W roku 2010 władze miasta Bielska-Białej przekazały Archiwum Państwowemu działkę przy ul Piłsudskiego pod budowę nowego budynku, a w 2011 roku po wcześniejszym przeprowadzeniu konkursu architektonicznego i wyborze najkorzystniejszej oferty, powstał projekt nowej siedziby. Budynek spełniający wszelkie standardy nowoczesnego przechowywania materiałów archiwalnych zaprojektowała Pracownia Projektowa Wojciecha Kolesińskiego z Poznania. We wrześniu 2013 roku został wyłoniony generalny wykonawca - Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa-Kraków S.A. Prace ruszyły w październiku 2013 roku.
W nowej siedzibie do końca 2015 roku zostaną zgromadzone materiały archiwalne z trzech oddziałów zamiejscowych katowickiego Archiwum: Bielska-Białej, Oświęcimia i Żywca. Bielski oddział Archiwum składa się z dwóch segmentów: ogólnodostępnego dla użytkowników oraz części magazynowej. Piętrowy nowoczesny magazyn, zapewniający dokumentom odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo, pomieści około 10 km akt. Znacznie bardziej komfortowe będzie teraz korzystanie z akt.
Archiwum posiada m.in. nowoczesną pracownię naukową (czytelnię) wyposażoną w stanowiska komputerowe dla materiałów zdigitalizowanych oraz stanowiska z czytnikami mikrofilmów. Archiwum będzie pełniło również rolę edukacyjną i popularyzatorską. W sali konferencyjnej będą mogły odbywać się sesje naukowe, lekcje archiwalne dla młodzieży oraz wystawy.
ZOBACZ TAKŻE
Tor rowerowy typu pumptrack pod wiaduktem na Andersa? Pomysł wydaje się świetny!
Rozbudowa Karczmy Harnaś przy ul. Jeździeckiej budzi pytania o ruch samochodowy, parkingi i wpływ na okolicę
List czytelnika„Nie ma pieniędzy na chodnik, są na imprezy”. Mieszkanka punktuje priorytety miasta
[FOTO] Nowy chodnik przy ul. Kossaka? Jest interpelacja do prezydenta miasta
Mieszkańcy alarmują o fatalnym stanie chodnika przy ul. Relaksowej. „To zagrożenie dla pieszych”
Awaria na „Panoramie” po modernizacji. Miasto ma wyjaśnić przyczyny i koszty
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.







