bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 2207

Osadzeni zainstalują budki lęgowe

Wieloletnia współpraca Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej i Klubu Gaja zaowocowała realnymi działaniami. Osadzeni będą składać, a następnie instalować w terenie budki lęgowe dla pluszczy nad potokami górskimi w Beskidzie Śląskim.

Inicjatywa obywatelska "Pluszcze nad potokami Beskidu Śląskiego", organizowana we współpracy z Nadleśnictwem Bielsko i Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, to jedna z 23 lokalnych inicjatyw realizowanych przez Klub Gaja, w ramach projektu "Zaadoptuj rzekę" sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas spotkania, które odbędzie się 27 sierpnia, eksperci wytłumaczą aresztowanym i tymczasowo aresztowanym jak składać budki lęgowe dla pluszczy z dostarczonych części, wyjaśnią dlaczego budki potrzebne są ptakom oraz przekażą swoją wiedzę dotyczącą pluszczy. Następnego dnia, tj. 28 sierpnia, osadzeni wraz z ornitologami, leśnikami oraz działaczami Klubu Gaja będą instalować poskładane już budki nad potokami, w szczególności na różnych przepustach, mostach na terenie Nadleśnictwa Bielsko. Kolejnym etapem inicjatywy będzie monitorowanie zajęcia skrzynek oraz ich czyszczenie.

- Działanie to będzie pożyteczne nie tylko dla chronionego gatunku ptaków, lecz także stanie się atrakcyjną formą resocjalizacji osób osadzonych w areszcie - rodzajem pracy społecznej na rzecz wspólnego dobra jakim jest środowisko - mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja, współautor inicjatywy.

Pluszcz jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym żyjącym w górach, głównie Karpatach i Sudetach. Jest to doskonały pływak i nurek. Często przesiaduje on na kamieniach wystających z wody, co chwilę znikając w wodzie. Ptak ten sprawnie porusza się pod wodą nawet płynąc pod prąd, gdyż chwyta się kamieni, a pod wodą pomaga sobie skrzydłami, które służą mu wtedy, jak wiosła. W ten sposób zdobywa swoje główne pożywienie czyli wodne bezkręgowce. To jedyny ptak śpiewający, który potrafi dobrze nurkować i pływać!

Zamieszkuje okolice górskich potoków i rzek o bystrym nurcie, z zalesionymi brzegami, zimną i czystą wodą oraz kamienistym podłożem. Głównym zagrożeniem dla pluszcza są regulacje hydrotechniczne, wydobywanie żwiru i kamieni z koryta oraz zanieczyszczenia potoków górskich. W związku z przekształceniami potoków górskich oraz zmniejszaniem się naturalnych siedlisk tego gatunku istnieje potrzeba poprawy stanu jego miejsc lęgowych.

ab / bielsko.info, źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.