bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 września 2011
  • wyświetleń: 2756

Konferencja o rozwoju energii

W Bielsku-Białej odbyło się uroczyste otwarcie międzynarodowej konferencji pod nazwą „Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin”. 12 i 13 września to dni, w których spotykają się przedstawicie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, a także biznesu związanego z produkcją, dystrybucją i zarządzaniem energią.

Pierwszy dzień poświęcony był zarysowaniu wizji przyszłości miast uwarunkowanej zasadami racjonalnego użytkowania energii, dbałości o jakość środowiska naturalnego i efektywności energetycznej, kształtującej się na podstawie prawodawstwa unijnego i krajowego, oraz najlepszych przykładów z pionierskich miast europejskich. Spotkanie odbyło się w nowej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

Nowa Energia - konferencja międzynarodowa · fot. UM Bielsko-Biała


Drugi dzień konferencji został podzielony na 5 paneli roboczych:
- pierwszy panel omawia wizję przyszłości miast, w których technologie IT i efektywności energetycznej wykorzystuje się do zarządzania miastami. Skierowany jest głównie do decydentów i praktyków samorządowych oraz firm chcących śledzić przyszłe rozwojowe potrzeby miast również w zakresie technologii IT w zastosowaniu do energii.
- drugi panel omawia możliwości wykorzystania odpadów i odnawialnych źródeł energii. Panel ma mieć charakter bardziej praktyczny, prezentując w wykonaniu naukowców i praktyków najlepsze światowe zastosowania technologii energetycznego wykorzystania odpadów a także wkomponowania odnawialnych źródeł energii w strukturę miast w sensie architektonicznym i energetycznym. Skierowany jest głównie do praktyków pracujących w samorządach oraz firm działających w branży OZE.
- trzeci panel omawia potrzeby planistyczne samorządów w odniesieniu do działań w obszarze zrównoważonego rozwoju dla ograniczenia emisji dwutlenku węgla na bazie konkretnych przykładów europejskich miast Paryża, Helsinek, Heidelbergu, Warszawy i Bielska-Białej, realizujących programy ochrony klimatu w ramach „Covenant of Mayors” Skierowany jest głównie do decydentów samorządowych, polityków oraz firm doradczo-konsultingowych. Panel ma charakter międzynarodowy .
- czwarty panel poświęcony współpracy samorządów lokalnych z przedsiębiorstwami energetycznymi będzie zorganizowany na terenie targów ENERGETAB, co pozwoli zainteresowanym uczestniczyć w otwarciu samych targów, wraz ze zwiedzaniem stoisk, gdzie można m.in. obejrzeć prezentacje konkretnych, wzorcowych przedsięwzięć energetycznych dla samorządów. Przedstawiciele Miasta Bielska-Białej, Grupy Tauron, i miejskiej spółki ciepłowniczej Therma przedstawią mechanizmy współpracy, która doprowadziła do realizacji elektrociepłowni o wzorcowych parametrach efektywności energetycznej.
- panel piąty będzie poświęcony omówieniu projektów edukacyjnych i promocyjnych ukierunkowanych na ochronę klimatu i zaangażowanie społeczności lokalnych w projekty. To przede wszystkim przykłady projektów realizowanych w szkołach na rzecz rozwoju OZE i efektywności energetycznej.

Inicjatorem konferencji jest Prezydent Miasta Bielska-Białej, organizatorami Miasto Bielsko-Biała, Związek Miast Polskich, Śląski Związek Gmin i Powiatów oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”. Partnerzy to „Energy Cities” (Stowarzyszenie Miast Europejskich), Regionalna Izba Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej oraz Ambasada Królestwa Szwecji.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeszcze w trakcie tej konferencji rozpoczną się w Bielsku-Białej międzynarodowe targi ENERGETAB 2011 (13-15 września) - największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. W 2010 roku było na nich ponad 600 wystawców i 15 tys. zwiedzających.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.