bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 2333

Niezależni wnoszą o remonty na kolei

W czerwcu Niezależni.BB protestowali przeciwko pominięciu Bielska-Białej i Podbeskidzia w programie rozwoju infrastruktury kolejowej do 2020 roku. Stowarzyszenie, zgodnie z zapowiedzią, cały czas prowadzi działania ukierunkowane na pozyskanie funduszy na rozwój kolejnictwa w naszym regionie.

pkp, wapienica
Stacja kolejowa Bielsko-Biała Wapienica · fot. bielsko.info


W ostatnich dniach Niezależni.BB przedstawili swoje propozycje w ramach konsultacji społecznych projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku. Wystosowane też zostały w tej sprawie listy do parlamentarzystów naszego regionu. W ramach konsultacji społecznych projektu Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku Niezależni.BB zgłosili cztery wnioski:
  • przesunięcie z listy rezerwowej na listę podstawową prac na linii Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Zwardoń granica państwa (linia nr 139),
  • wpisanie do programu modernizacji i przywrócenia do eksploatacji linii Bielsko-Biała - Cieszyn (linia 190),
  • przesunięcie z listy rezerwowej na listę podstawową rewitalizacji linii Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Głowna (linia nr 117) na odcinki Bielsko-Biała - granica województwa śląskiego,
  • przesunięcie z listy rezerwowej na podstawową rewitalizacji linii Zebrzydowice - Cieszyn (linia nr 90).


Uzasadniając propozycję zgłaszający je w imieniu Niezależnych.BB wiceprezes Stowarzyszenia Michał Faber zwracał uwagę na aspekty gospodarcze i społeczne zaproponowanych zmian. - W charakterze gospodarczym omawiane linie są znaczące nie tylko w transporcie krajowym, ale także międzynarodowym - na Słowację i do Czech. Dodatkowo omawiane linie wykorzystywane przez turystów odwiedzających region, dla którego turystyka jest jedną z głównych gałęzi rozwoju. Z kolei w charakterze społecznym wszystkie te linie są poważną alternatywą dla transportu samochodowego przy dojeździe do pracy, na zakupy, załatwienie spaw urzędowych lub związanych ze służbą zdrowia dla znacznej liczby mieszkańców Podbeskidzia, Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny - tłumaczy Michał Faber.

pociąg, kolej, stacja
Stacja kolejowa Bielsko-Biała Główna · fot. bielsko.info


Kolejnym działaniem Niezależnych.BB było wystosowanie listu do wszystkich parlamentarzystów wybranych z naszego okręgu. W pismach przedstawione zostały złe perspektywy rozwoju kolei w regionie oraz pytania o dotychczasowe i przyszłe działania posłów i senatorów na rzecz poprawy tego stanu rzeczy.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.