bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 sierpnia 2015
  • wyświetleń: 2572

Pożar poszycia leśnego na Błatniej

Fala upałów przechodząca przez Polskę sprawiła, że na terenach leśnych ściółka jest bardzo sucha oraz utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe. W sobotę po południu oficer dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach Błatniej.

pożar lasu
Dwa samochody gaśnicze dowoziły wodę w miejsce pożaru · fot. KM PSP Bielsko-Biała


Dokładna lokalizacja pożaru była utrudniona ze względu na brak dróg dojazdowych, duże nachylenie stoku oraz silne zalesienie terenu. Paliło się poszycie lasu na powierzchni około 20 arów w okolicach czerwonego szlaku turystycznego poniżej schroniska na Błatniej. Strażacy gasili ogień przy użyciu tłumic i prądów wody. Pożar był bardzo trudny do ugaszenia ze względu na bardzo wysokie temperatury oraz wysuszoną ściółkę leśną. W trakcie działań stworzono punkt czerpania wody na potoku w Jaworzu Nałężu, natomiast woda była dowożona w miejsce pożaru dwoma samochodami gaśniczymi.

Po ugaszeniu pożaru, OSP Jaworze sprawiło zbiornik brezentowy, który napełniono wodą i pozostawiono służbie leśnej do ewentualnego dogaszenia powstających zarzewi ognia. Na miejscu akcji pozostały do niedzieli osoby z nadleśnictwa, które dozorowały miejsce po pożarze. Działania trwały blisko 6 godzin i wzięło w nich udział 12 jednostek straży pożarnej, GOPR oraz służba leśna. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osoby nieustalone.

Straż pożarna apeluje o rozwagę podczas spacerów lub wypoczynku na łonie natury. Obecnie nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować duży pożar lasu stwarzający zagrożenie dla ludzi oraz środowiska naturalnego. Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.

ab / bielsko.info, źródło: KM PSP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.