Wiadomości

  • 24 lipca 2015
  • wyświetleń: 3679

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Sferze

Za nami:

Największa w Polsce i jedna z największych na świecie impreza folklorystyczna, udowadniająca, że ludowe tradycje i sztuka są wciąż aktualne oraz inspirujące dla kultur z całego świata. Galeria Sfera po raz czternasty będzie gościć pod swym dachem Tydzień Kultury Beskidzkiej - w tym roku jako Partner Strategiczny.

W ramach wydarzenia w Bielsku-Białej wystąpią artyści z całego świata. Pochodząca z Tajwanu grupa taneczno-muzyczna Sunkist zaprezentuje tradycyjną choreografię związaną z rozmaitymi świętami obchodzonymi w tym kraju. Zobaczymy więc m.in. jak Tajwańczycy świętują Księżycowy Nowy Rok, jakie układy towarzyszą buddyjskim obrzędom świątynnym oraz w jaki sposób tańcem wyrazić uczucia wobec ukochanej osoby.

Ciekawą mieszankę kultur zaprezentuje turecki Tubil pochodzący z trzech prowincji, w których krzyżują się wpływy różnych grup etnicznych. Będzie więc okazja podziwiać weselne, świąteczne i uroczyste tańce, na których kształt miały wpływ kultur m.in. Kurdów, Arabów i Asyryjczyków.

Bułgarski zespół Złatna Trakija wystąpi z ludowymi tańcami wykonywanymi przez dzieci, młodzież i dorosłych. Dzięki prezentowanym scenkom rodzajowym prosto z Tracji poznamy dawne zwyczaje młodych ludzi, obrzędy świąteczne czy zabawy, przy jakich spędzali czas mieszkańcy miast i wsi.

Prawdziwą feerię kolorów będzie można podziwiać podczas prezentacji indyjskiej grupy Kalakar. Zespół zaprezentuje barwne i zjawiskowe tańce wywodzące się w większości z tradycji religijnych i zwyczajów różnych regionów Indii.

Whaakari Rotorua przedstawi nam zwyczaje tajemniczej, słynącej ze sztuki tatuażu kultury Maorysów - rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii. Dowiemy się, jak ten lud przygotowywał się do walki, wyznawał miłość czy dbał o zbieranie zapasów.

Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej w 10 miejscowościach w Polsce wystąpi 88 zespołów pieśni i tańca (w tym 17 zagranicznych) oraz 4 tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków. Organizatorami odbywającej się po raz 52. imprezy są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, samorządy Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Istebnej i Ujsół oraz Koło Miejscowe PZKO w Jabłonkowie.

Występy w Galerii Sfera będą miały miejsce przez 5 kolejnych dni od godziny 16.00:
  • 27.07 - Sunkist
  • 28.07 - Tubil
  • 29.07 - Złatna Trakija
  • 30.07 - Kalakar
  • 31.07 - Whaakari Rotorua


Tydzień Kultury Beskidzkiej w Sferze

BM / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj