bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 lipca 2015
  • 15 lipca 2015
  • wyświetleń: 9896

91. urodziny Marii Koterbskiej

Maria Koterbska obchodziła 13 lipca 91. urodziny. Z tej okazji z legendarną artystką spotkał się prezydent Jacek Krywult. Była to sposobność nie tylko do złożenia życzeń jubilatce, ale również do wielu wspomnień.

Słynna bielszczanka pochodzi z rodziny muzycznej, wielce zasłużonej dla polskiego życia muzycznego i teatralnego w Bielsku i Białej. Nic więc dziwnego, że chociaż za oficjalny debiut estradowy Pani Marii uważany jest występ w noc sylwestrową 1949 roku w Katowicach, to wcześniej znajdziemy ją w obsadzie „Krakowiaków i Górali” Jana N. Kamińskiego, wystawionych 16 czerwca 1945 w reżyserii Rudolfa Luszczaka, w prowizorycznej oprawie scenograficznej Elwiry Czech-Kamińskiej. Było to pierwsze przedstawienie na scenie bielskiego teatru po wojnie, przygotowane przez reaktywowana Sekcję Dramatyczną Towarzystwa Teatru Polskiego.

91. urodziny Marii Koterbskiej
Jacek Krytwult złożył życzenia jubilatce. · fot. UM Bielsko-Biała


W 1949 roku Maria Koterbska, studentka farmacji, wystąpiła w sylwestrowym programie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach w programie „Studenci i aktorzy - Warszawie”. Usłyszał ją tam Jerzy Harald i złożył propozycję współpracy z Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Odniosła wielki sukces po nagraniu z orkiestrą radiową Jerzego Haralda (pierwszy koncert w Filharmonii Śląskiej 2 października 1950 roku) piosenek „Brzydula i rudzielec”, „Mój chłopiec piłkę kopie” i Wrocławska piosenka (muz. Jerzy Harald, sł. Eugenia Wnukowska, 1953).W latach 1952-1956 współpracowała z krakowskim Teatrem Satyryków. Współtworzyła „Wagabundę”, jeden z najpopularniejszych kabaretów powojennej Polski. Koncertowała z zespołami Wiktora Kolankowskiego i Tomasza Śpiewaka w kraju i za granicą, w wielu krajach Europy, Izraelu oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Odnosiła sukcesy na wielkich krajowych festiwalach - w Sopocie w roku 1963 (II nagroda), w Opolu (honorowe Grand Prix w 1987 r.). Jako pierwsza w Polsce śpiewała swingujące piosenki. Jej dorobek piosenkarski to ponad 1500 utworów.

Jest laureatką Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’96 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej. W filmie „Irena do domu!” zaśpiewała piosenkę Karuzela. Piosenki w jej wykonaniu wykorzystano także w filmie „Sprawa do załatwienia”.

91. urodziny Marii Koterbskiej
Jacek Krytwult złożył życzenia jubilatce · fot. UM Bielsko-Biała


W lutym 2013 roku w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 8 w Saloniku Sztuk Rozmaitych BAZYLISZEK powstała Bielska Piwnica Artystyczna pod patronatem Marii Koterbskiej.Od Listopada 2013 BPA przeniosła swoją działalność do kawiarni " Pod Sceną". W 1999 Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

BM / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.