bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 4 lipca 2015
  • wyświetleń: 1093

Apel policji: nie daj okazji złodziejom

Od kilku dni pogoda nareszcie zaczyna przypominać prawdziwie letnią. Każdy z nas będzie szukał schronienia przed wysokimi temperaturami. Szczególnie kierowcy wiedzą, co to znaczy wsiąść do nagrzanego samochodu, stąd w okresie wakacyjnym częstą praktyką staje się pozostawianie uchylonych szyb w pojazdach. Na to tylko czekają przestępcy.

Co roku w upalne dni Policja przyjmuje zwiększoną liczbę zgłoszeń o kradzieżach dokonywanych z samochodów. Wielu kierowców ma błędne przekonanie, że uchylone okno pozostawione tylko na chwilę w celu niedopuszczenia do zbytniego nagrzania się wnętrza nie stanowi żadnego zagrożenia. Łupem często przypadkowych złodziei padają najczęściej pozostawione w pojeździe torebki, portfele, dokumenty i telefony, ale także aparaty fotograficzne, plecaki i inne przedmioty osobiste.

Przestępców nie powstrzyma nawet ukrycie cennych rzeczy i dokumentów w schowkach. Uchylone okno daje ogromne możliwości szybkiego dostania się do środka i równie szybkiego wzbogacenia się o przedmioty, jakie znajdą w samochodzie.

- Apelujemy o rozwagę i nie pozostawianie opuszczonych szyb w zaparkowanych samochodach zwłaszcza z ważnymi dla nas przedmiotami wewnątrz. Najczęściej do takich zdarzeń dochodzi na parkingach przed różnymi urzędami, instytucjami czy sklepami, gdzie idziemy "tylko na chwilę". Samochody są również obserwowane na parkingach przed różnego rodzaju kąpieliskami, gdyż właściciele często nie chcąc brać większych sum pieniędzy, dokumentów czy cennych przedmiotów na basen pozostawiają je w pojeździe - tłumaczą policjanci.

uchylone okno w samochodzie, samochód, auto
Pamiętajmy, aby nie zostawiać uchylonych okien w samochodzie, gdy nie ma nas w pobliżu.


Z samochodami, szczególnie w upalne dni, wiąże się jeszcze jedno zagrożenie, którego nie sposób zignorować. Dotyczy ono wciąż pojawiających się pomimo licznych apeli przypadków pozostawiania w pojeździe dzieci oraz zwierząt.

- Musimy sobie uświadomić, że człowiek i każda inna żywa istota pozostawione choćby na parę minut w rozgrzanym samochodzie znajdują się w śmiertelnej pułapce. Dotyczy to zwłaszcza maluchów, które często przypięte pasami nie są w stanie same się wydostać, ani prosić o pomoc. Pamiętajmy takie zachowania w sposób bardzo realny narażają ich życie i zdrowie - zwracają uwagę funkcjonariusze.

BM / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.