bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 31 maja 2015
  • 1 czerwca 2015
  • wyświetleń: 4522

Wspominali swoje kadencje - foto

29 maja w auli Wyższej Szkoły Administracji odbyła się debata byłych prezydentów Bielska-Białej, będąca głównym punktem programu Obywatelskich Obchodów 25 Rocznicy Odrodzenia Samorządu Terytorialnego.

Prezydenci wspominali swoje kadencje - 29.05.2015 · fot. bielsko.info


Spotkanie rozpoczęło się o godz 15.00 wykładem na temat "Innowacji społecznych w samorządzie" wygłoszonym przez Rzecznika Praw Obywatelskich - prof. Irenę Lipowicz. Główną częścią wydarzenia była debata prezydentów Bielska-Białej z lat 1990-2015, w której wzięli udział: Krzysztof Jonkisz (1990-1994), Zbigniew Leraczyk (1995-1998) i Bogan Traczyk (1998-2002). Zaproszenia nie przyjął obecny prezydent miasta Jacek Krywult. Debatę poprowadziła Małgorzata Zarębska, która zapytała prezydentów o największe osiągnięcia swoich kadencji oraz o zadania dla aktualnego samorządu.

Krzysztof Jonkisz za sukces swojej kadencji uznał przede wszystkim utworzenie nowej mentalności samorządowej, powstałej ze zdobytych doświadczeń podczas szkoleń pracowników we Francji i Szwecji. Jak mówił, dzięki wyjazdom do krajów Europy Zachodniej mentalność samorządowa uległa reformacji i przyniosło to bardzo dobre skutki. Według niego obecnie należałoby postawić na odbudowanie świadomości samorządowej oraz na rozwój komunikacyjny miasta. - Rzeczą niesłychanie ważną jest budowanie połączeń między dzielnicami, budowę obwodnicy wewnętrznej, którą zaniechano. Miasto zaczyna się korkować i to w różnych dziwnych miejscach - podkreślał. Krzysztof Jonkisz zwracał również uwagę na sprawę wykorzystania kolei przebiegającej przez miasto oraz tworzenie programu dla subregionu i okolic.

Zbigniew Leraczyk z lekkim utęsknieniem wspomniał okres swojej kadencji jako czas pełen sukcesów i silnej pozycji miasta. Jak podkreślał, Bielsko-Biała było wówczas miastem wojewódzkim, wyróżniającym się w całym kraju i regionie. Do największych sukcesów swojego urzędu zaliczył modernizację kolejki linowej na Szyndzielnię, komunalizację wielu obiektów oraz wizytę w mieście Jana Pawła II. Podobnie jak jego poprzednik, wskazał na potrzebę odbudowy mentalności samorządowej.

- Ważne jest odbudowanie samorządności mieszkańców, bo to szerszy problem i jest to związane z funkcjonowaniem obecnego prezydenta, który nie potrafi powiedzieć co to jest samorząd i z czym się to wiąże - mówił Zbigniew Leraczyk. Były prezydent zaznaczył również potrzebę rozwoju Akademii Techniczno-Humanistycznej poprzez wprowadzenie nowych kierunków i specjalizacji, które wyróżniałyby uczelnię w kraju. Za jedno z najważniejszych zadań obecnego samorządu uznał utworzenie w mieście nowoczesnej biblioteki.

Bogdan Traczyk wspominał swoją kadencję przez pryzmat umiejętności współpracy i kontynuacji działań poprzedników. Do własnych osiągnięć zaliczył budowę oczyszczalni ścieków, nowe odcinki dróg, remont Teatru Polskiego i renowację zabytkowego Dworca PKP. - Tak naprawdę ze wszystkiego jestem dumny, ale najbardziej z tego, że potrafiliśmy kontynuować i współpracować. Ubolewam nad tym, że ta ciągłość została przerwana - mówił Bogdan Traczyk. Za obecne powinności samorządowe uznał rozwój komunikacji miejskiej oraz wykorzystanie potencjału położenia geograficznego Bielska-Białej w handlu i przemyśle.

Uroczystość zorganizowana została przez Społeczny Komitet Obchodów i stowarzyszenie Niezależni.BB na czele z Januszem Okrzesikiem i Małgorzatą Zarębską. Oprócz byłych prezydentów miasta, w obchodach wzięli udział byli bielscy wojewodowie, radni i członkowie różnych organizacji społecznych. Wspólną konkluzją, która wysunęła się z debaty prezydenckiej była potrzeba odbudowy pojęcia samorządności, polegającej na współpracy i kontynuacji działań poprzedników.

as / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.