bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 maja 2015
  • wyświetleń: 5742

Jeden worek na miesiąc to za mało!

Jeden 120 litrowy worek ma wystarczyć właścicielom domów prywatnych na gromadzenie trawy i innych odpadów zielonych. Nowe zasady postępowania z tego typu odpadami budzą spore kontrowersje.

kosze sita bielsko
Według nowych zasad nie wolno wrzucać odpadów zielonych do pojemników, gdyż nie zostaną one w ogóle opróżnione przez firmę wywozową · fot. bielsko.info


W 2014 roku pojawiły się problemy z uciążliwościami zapachowymi w dzielnicy Lipnik. Wynikały one z niewystarczających mocy przerobowych kompostowni oraz nieoczekiwanego wzrostu ilości oddawanych przez mieszkańców Bielska-Białej odpadów zielonych ze strumieniem odpadów mokrych. W celu ograniczenia ilości odpadów zielonych w strumieniu odpadów mokrych wprowadzono nowe zasady postępowania z odpadami zielonymi, w tym limitowany odbiór sprzed posesji w okresie od 1 kwietnia do 31 października odpadów zielonych gromadzonych w biodegradowalnych workach. Na każdą nieruchomość przysługuje jeden 120 litrowy worek na miesiąc.

Jeśli ktoś nie zmieści się w narzuconym przez urzędników limicie ma problem. Można go rozwiązać na dwa sposoby: założyć ponownie kompostownik bądź odwieźć odpady zielone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Krakowskiej, gdzie można bezpłatnie zostawić dowolną ilość odpadów zielonych. Aby wyjść naprzeciw mieszkańcom Urząd Miejski pomaga wywieźć nadmiar trawy, jednak to tzw. "usługa dodatkowa", za którą dodatkowo trzeba zapłacić koszt transportu...

- To jest jakaś kpina. Nie dość, że płacimy jedną z największych stawek opłat za śmieci w kraju, to jeszcze musimy sami dostarczać na wysypisko trawę! - grzmi pan Józef, właściciel 20 arowej działki w Mikuszowicach Krakowskich. - Nie mam zamiaru ponownie zakładać kompostownika, bo odbiór odpadów to obowiązek gminy - dodaje rozżalony bielszczanin.

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wspólny wniosek w sprawie zmian określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów. - W związku ze zmianami zaproponowanymi przez Prezydenta Miasta od mieszkańców nie są odbierane wszystkie odpady zielone. Ograniczenie zostało ustalone na poziomie tylko jednego worka miesięcznie. Tak zwana alternatywa, czyli dostarczanie odpadów zielonych do PSZOK jest realnie niewykonalna dla wielu osób. Wnioskujemy o przygotowanie w trybie pilnym zmian, które umożliwią odbiór wszystkich odpadów zielonych od mieszkańców Bielska-Białej - czytamy we wniosku klubu PiS.

Prezydent ma czas na odpowiedź na wniosek radnych do 12 maja.

ab / bielsko.info

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.