bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 lutego 2015
  • wyświetleń: 7057

Wyjątkowa szkoła z tradycjami

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Bielsku-Białej znajduje się w zabytkowym budynku Bielskiego Syjonu. Od czasu przejęcia jej przez Towarzystwo Szkolne im. Mikołaja Reja powszechnie uważana jest za jedną z najlepszych podstawówek w całym mieście. Czemu to zawdzięcza?

Najpierw trochę historii. Budynek szkoły powstał w neorenesansowym stylu według projektu Maurycego Thiena w 1897 r. Drugie piętro dobudowano w 1906 r. Początkowo mieściła się w nim żeńska Szkoła Ludowa i Wydziałowa, następnie od 1907 r. żeńskie Seminarium Nauczycielskie, a od 1927 r. pierwsza szkoła średnia w Bielsku-Białej - Szkoła Kupiecka i Handlowa. W następnych latach powstała tutaj prowadzona przez miasto Szkoła Podstawowa nr 2. Niestety problemy, z którymi się borykała, omal nie doprowadziły do jej likwidacji. Nie stało się tak, dzięki przejęciu placówki w 2001 r. przez ewangelickie Towarzystwo Szkolne im. Mikołaja Reja, które wraz z ówczesną dyrektor mgr Marią Kajkowską utrzymało jej działalność i zapoczątkowało jej systematyczny rozwój.

Obecnie Szkoła Podstawowa nr 2 zaliczana jest do najlepszych placówek oświatowych w Bielsku-Białej. To rejonowa szkoła publiczna, ale prowadzona przez niepubliczny organ. Dyrektor szkoły mgr Grażyna Lorek podkreśla, że wszechstronność placówki oraz wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska zapewniają doskonały rozwój wychowanków i z pewnością wyróżniają ją na tle innych szkół publicznych.

- Nasi uczniowie osiągają wiele sukcesów w konkursach przedmiotowych. Co roku średnia wyników w nauce jest wysoka, a nauczyciele dokładają wszelkich starań, by każdy czuł się tutaj dobrze i mógł rozwijać nie tylko swoje umiejętności ale również poszerzył krąg swoich zainteresowań - mówi dyrektor Grażyna Lorek. Wysokie noty w rankingach szkół podstawowych oraz liczne osiągnięcia uczniów przyciągają tutaj wielu chętnych

Jak informuje dyrekcja, Szkoła Podstawowa nr 2 dba o wszechstronny rozwój dziecka, dlatego jej uczniowie mają możliwość rozwijania zarówno swoich zainteresowań, jak i talentów artystycznych. W bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych znajdziemy: koła przedmiotowe - matematyczne, informatyczne, języka angielskiego, historyczne, przyrodnicze; a także koła zainteresowań - szachowe, ekologiczne i młodych odkrywców, turystyczne, biblijne, czytelnicze, origami, plastyczne, Szkolny Klub Sportowy. Szczególnym powodzeniem cieszą się koło teatralne i zespół wokalny, które biorą udział w wielu spektaklach oraz koncertach wystawianych w szkole i poza nią.

Szkołę wyróżniają również zajęcia z rytmiki dla dzieci w klasach od 1 do 3, które nie są prowadzone w innych placówkach, jak i wyjątkowo atrakcyjna oferta zajęć świetlicowych, m. in. cykliczne spotkania z psem rasy Golden retriever, warsztaty decoupage oraz zajęcia z technik skutecznego uczenia się i zapamiętywania. Dodatkowo w ramach zajęć, uczniowie klas II i III uczęszczają na naukę pływania na pobliski basen, a także na squasha. Dzięki bardzo dobrej lokalizacji szkoły, wychowankowie mają również okazję odwiedzać Książnicę Beskidzką, Zamek książąt Sułkowskich, Bielskie Centrum Kultury oraz Teatr Banialuka.

Na wyjątkowość SP2 składa się także wiele różnych przedsięwzięć, których nie spotyka się w innych szkołach publicznych. I tak oto w styczniu br. w auli Wyższej Szkoły Administracji, miała miejsce premiera spektaklu "Smerfy w Bajkowej Krainie". Przedstawienie zostało przygotowane przez opiekunów i dzieci z prężnie działających szkolnych kół zainteresowań: teatralnego, wokalnego i tanecznego. Multimedialna scenografia przedstawienia powstała w efekcie wizualizacji prac plastycznych wykonanych przez uczniów.

Od 2001 r. Szkoła Podstawowa nr 2 zaczęła się systematycznie rozwijać, a po niedawnej zmianie dyrekcji przeżywa prawdziwy renesans. Liczne zmiany i przedsięwzięcia odmieniły wizerunek dawnej szkoły, tworząc jej zupełnie nowy obraz.

as / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.