Wiadomości

  • 24 lutego 2015
  • 17 marca 2015
  • wyświetleń: 2431

Koncert na Dzień św. Patryka w BCK

Za nami:

Koncerty Briana Mc Combe’a są zawsze niezapomnianym doświadczeniem trzymającym słuchacza w napięciu od pierwszego do ostatniego taktu. Muzyka zespołu zakorzeniona w irlandzkiej i szkockiej tradycji zachwyca pasją zarówno w dynamicznych tańcach i pieśniach oraz nastrojowych balladach.

The Brian Mc Combe Band
The Brian Mc Combe Band wystąpi w Domu Muzyki BCK.


Głos Briana Mc Combe’a uważany jest za najlepszy i najbardziej oryginalny pośród wielkiej gromady celtyckich wokalistów. Bezpośredniość i otwartość tego artysty sprawia, że publiczność przedłuża bisami koncerty wszędzie tam, gdzie wokalista ten się pojawi. The Brian Mc Combe Band wystąpi w Domu Muzyki BCK we wtorek, 17 marca o godzinie 18.00. Bilety w cenie 60 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy - emeryci, renciści, młodzież szkolna).

Porywające brzmienie utworów to również zasługa muzyków takich jak David Hopkins, który mówi o sobie: „człowiek o wielkich rozmiarach i wielkiej zręczności”. Ten perkusista z Belfastu jest sercem zespołu, a w środowisku muzyki etnicznej słynie z faktu zrewolucjonizowania techniki gry na bodhranie (typowo irlandzki instrument perkusyjny). Jego zręczność i muzykalność stały się legendarne, a w Polsce znane i cenione od 30 lat, gdy artysta ten zagrał w naszym kraju kilkanaście koncertów z zespołem Osjan.

Dodatkowym atutem jest śmiałe łączenie przez Hopkinsa typowo celtyckiego bodhranu z brzmieniem instrumentów etnicznych pochodzących z innych regionów świata, takich jak: hiszpański cajon, turecka darrabuka, czy afrykańskie djembe.

Nie do przecenienia jest rola, pochodzącej z Dublina, urodziwej skrzypaczki Ciary Brennan. Z racji sposobu gry - wyjątkowo zwinnego i lekkiego, zwana jest w zespole "motylem". Tradycyjnie wiodąca rola skrzypiec w melodiach irlandzkich, bretońskich i szkockich, często unisono z tin whistle - wirtuozersko prowadzonym fletem Anglika Chrisa Dawsona, zawsze robi mocne wrażenie na słuchaczach.

Charles Lucas łączy biegłość techniczną z muzykalnością. Gitara basowa wzmacnia brzmienie kompozycji. Motoryczność gry Lucasa nadaje wielu utworom transowy charakter i żywy puls. Giętko prowadzi melodię. Jego bas kontrastuje z głosem wokalisty i pogłębia przestrzeń muzyczną. Pełne temperamentu interpretacje typowych dla Irlandii, Szkocji i Bretanii form muzycznych, takich jak reele, gigi czy an dro, przez drapieżnie brzmiącą partię gitary o otwartym stroju, bretońskiego muzyka Yvona Riou, dopełniają piękna wciąż żywej kultury współczesnych Celtów.

Muzykom będzie towarzyszyła grupa taneczna.Zespół wystąpi w składzie
  • Brian McCombe - śpiew, dudy irlandzkie, tin whistle, low whistle (Szkocja)
  • Ciara Brennan - skrzypce (Irlandia)
  • Yvon Riou- gitara akustyczna (Bretania)
  • Chris Dawson- buzuki, flety (Anglia)
  • Charles Lucas- gitara basowa (Bretania)
  • David Hopi-Hopkins- instrumenty perkusyjne: bodhran, cajon, djembe, darrabuka, conga, bongosy (Irlandia)

BM / bielsko.info

źródło: www.bck.bielsko.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bielskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bielskie Centrum Kultury" podaj