Wiadomości

  • 15 stycznia 2015
  • 21 lutego 2015
  • wyświetleń: 5460

Unikatowe fotografie Karola Wojtyły

Za nami:

Galeria Sfera zaprasza na wystawę pt. "Był wśród nas", prezentującą archiwalne zdjęcia, animacje i unikatowe materiały filmowe, dokumentujące wizyty Karola Wojtyły - Jana Pawła II na Podbeskidziu. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 stycznia w Galerii Sfera I na 1. piętrze.

Wystawa "Był wśród nas..." została przygotowana w 2014 roku. Prezentuje unikatowe, nigdzie dotychczas nie publikowane zdjęcia oraz materiały multimedialne, przedstawiające Karola Wojtyłę, zanim został papieżem. Przypomina też początki jego pontyfikatu.

Znaczna część ekspozycji jest pewnego rodzaju dokumentacją obecności Karola Wojtyły w regionie Podbeskidzia - to tu się urodził i tu dorastał. To tu zrodziła się jego miłość do gór i wędrówek, jego prywatna pasja.

Do przygotowania wystawy wykorzystano m.in. zdjęcia z Archiwum Multimedialnego Jana Pawła II w Bielsku-Białej, z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz ze zbiorów osób prywatnych (Stanisława Rybickiego, Jerzego Ciesielskiego, Grzegorza Gałązki).

Obok archiwalnych fotografii będzie można obejrzeć eksponaty i unikatowe nagrania multimedialne, dokumentujące spotkania Karola Wojtyły z mieszkańcami Podbeskidzia, począwszy od 1952 r. - filmy i animacje.

wystawa sfera


Wystawa została przygotowana w związku z 20. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II, podczas której oficjalnie odwiedził swoje rodzinne strony. Ekspozycja została podzielona na kilka bloków tematycznych, nawiązujących do poszczególnych okresów jego życia:

· Karol Wojtyła jako młody chłopak (ukazanie jego korzeni: rodziców, brata Edmunda i ich powiązań z regionem Bielska-Białej),
· Karol Wojtyła jako ksiądz, który chętnie przyjeżdżał wraz z grupą studentów w Beskidy,
· Karol Wojtyła jako biskup krakowski (wizytował parafie, odwiedzał kościoły, bierzmował młodzież. W Bielsku-Białej usłyszał informację o śmierci Jana Pawła I, nie przypuszczając, że ta okoliczność całkowicie odmieni jego życie),
· Jan Paweł II - papież (w 1979 r. przybył jako pielgrzym do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a w 1995 r. przyjechał z wizytą do Skoczowa, Żywca i Bielska-Białej).

Wystawa została zorganizowana przez Wydawnictwo Anima Media. Potrwa do 22 lutego w Galerii SFERA (Ip.).

Bilety: 3 zł - bilety ulgowe i rodzinne oraz 5 zł - bilety bez zniżki, do nabycie w Punkcie informacyjnym w Galerii SFERA. Dochody ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na dalsze prace archiwizacyjne.

lik / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj