bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 31 grudnia 2014
  • 1 stycznia 2015
  • wyświetleń: 2735

Tak było - podsumowanie 2014 roku

Czas na podsumowanie minionego roku. Spośród wszystkich wydarzeń, który miały miejsce w 2014 roku, wybraliśmy te najważniejsze. Zwróciliśmy także uwagę na najciekawsze materiały filmowe opublikowane w serwisach bielsko.info i bielsko.tv.

Styczeń 2014:

W styczniu doszło do makabrycznej zbrodni w Godziszce. 30-letni mężczyzna zamordował siekierą swoich rodziców, a następnie próbował odciąć sobie dłoń. Szybka i skuteczna interwencja mundurowych doprowadziła do obezwładnienia i zatrzymania sprawcy, który został przewieziony do szpitala, a następnie trafił do policyjnego aresztu.

Pod koniec miesiąca rozpoczął się montaż rejestratorów na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, 3 Maja i Piastowskiej. Wówczas urządzenie rozpoczynało fazę testów, dziś już jest zamontowane na stałe.

rejestrator Warszawska
Rejestrator na ul. Warszawskiej · fot. czytelnik


Luty 2014:

W internecie zapanowała moda na tworzenie teledysków do utworu "Happy". Klip został nakręcony również w naszym mieście. To tej pory bielski teledysk do piosenki Pharella Williamsa obejrzało 34 tysiące osób.Ogólnopolska tendencja odwoływania straży miejskich zawitała w lutym do stolicy Podbeskidzia. Kongres Nowej Prawicy oraz Stowarzyszenie Patriotyczne zapowiedzieli, że będą zbierać podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Wcześniej na ulicach naszego miasta poproszono bielszczan o ocenę pracy strażników.Marzec 2014:

W marcu w dzielnicy Stare Bielsko płonęły budynki gospodarcze, stodoły i szopy wraz ze znajdującym się tam wyposażeniem. Sprawca podpaleń został zatrzymany dzięki ścisłej współpracy policji ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Przyznał się do podpaleń i szczegółowo wyjaśnił ich okoliczności w czasie prowadzonej wizji lokalnej.

Pod koniec miesiąca Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podjął decyzję o zakończeniu kształcenia w Bielskim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym. Pomimo interwencji władz lokalnych oraz studentów Senat nie zmienił swojej decyzji i BOND przestał istnieć kilka miesięcy później.

Pożar stodoły przy Cieszyńskiej · fot. bielsko.info


Kwiecień 2014:

Nie bez zgrzytu odbyło się pierwsze w historii Bielska-Białej głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Podczas internetowego typowania dane osobowe niektórych bielszczan trafiły na skrzynki mailowe innych osób. Jeszcze podczas głosowania firma Media Partner, która obsługiwała system, uporała się z błędem w skrypcie.

Na kwietniowej sesji rady miejskiej poseł Stanisław Pięta apelował do władz miasta, aby te przyjrzały się działalności nowego klubu z tańcem erotycznym, który powstał w ścisłym centrum Bielska-Białej.

W tym samym miesiącu w jednej z bielskich parafii podczas liturgii Wielkiego Czwartku ksiądz zrzucił stułę i ornat, po czym opuścił kościół. Zdarzenie wprowadziło wiernych w zdumienie.

Maj 2014:

Maj obfitował w wydarzenia - zacznijmy od tych kulturalnych. W tym miesiącu triumf świętowali bielszczanie, którzy brali udział w programach telewizyjnych. Aneta Sablik wybrała niemiecką edycję Idola, natomiast Sebastian Olma okazał się bezkonkurencyjny w programie Top Chef.W majową niedzielę Prezydent RP odwiedził nasze miasto. Bronisław Komorowski wykorzystał rowerową scenerię Rodzinnego Rajdu Rowerowego, aby podpisać nowelizację ustawy o prawie wodnym.

Na początku miesiąca poznaliśmy także wyniki głosowania na pierwszy w historii Bielska-Białej budżet obywatelski. Mieszkańcy zdecydowali o praznaczeniu niespełna dwóch milionów złotych na ukończenie budowy hospicjum.Maj był również czasem kampanii wyborczej oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wysoki wynik Platformy Obywatelskiej w naszym mieście nie był zaskoczeniem. Na listę partii Donalda Tuska zagłosowało 41,89 proc. uprawnionych do głosowania osób. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało wynik zbliżony do ogólnopolskiego - 30,34 proc.

Przez kilka dni bielszczanie bacznie spoglądali na poziom rzeki Białej. Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia. Na szczęście dzięki strażakom udało się uniknąć większych szkód w mieście i powiecie bielskim.

Rzeka Biała - 16.05.2014, godz. 6:30-7:00
Rzeka Biała - 16.05.2014, godz. 6:30-7:00 · fot. bielsko.info


Ostatniego dnia miesiąca w Bielsku-Białej zdarzyła się jedna z największych tragedii lotniczych na Podbeskidziu. Na prywatną posesję w Aleksandrowicach spadł niewielki samolot. Mieszkańcy pobliskich domostw próbowali ugasić awionetkę, jednak nie udało się uratować pilota i pasażera.Czerwiec 2014:

Koncert Jose Feliciano rozpoczął plenerową część Dni Bielska-Białej. Obok latynoamerykańskiego artysty wystąpiła jeszcze Kayah oraz Ewa Farna. Tegoroczne święto miasta było połączone z obchodami 25-lecia Bielskiego Centrum Kultury.

W czerwcu zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Kongres Nowej Prawicy złożył w Urzędzie Miejskim wniosek o przeprowadzenie referendum ws. odwołania straży miejskiej. Rozpoczęło się zbieranie podpisów pod petycją o odwołanie jednostki.Lipiec 2014:

W lipcu swoje działania zintensyfikowała tzw. grupa odorowa w Lipniku. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż odór z instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów i składowiska nasilił się wraz z nadejściem lata. Na stronie internetowej poświęconej problematyce odoru w Bielsku-Białej rozpoczęto tworzenie interaktywnej mapy smrodu.

Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło XIV Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Operacja Południe". Widzowie podziwiali nie tylko pojazdy, ale także grupy rekonstrukcji historycznej, które prezentowały umundurowanie oraz wyposażenie armii praktycznie ze wszystkich stron świata.Budowa drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Żywca została wznowiona. Nowy wykonawca podjął się ambitnego zadania oddana w cztery miesiące do ruchu pierwszego odcinka ekspresówki - ze stolicy Podbeskidzia do węzła Buczkowice.

Blisko 20 tysięcy osób bawiło się w sobotę na 90' Festival. Na festiwalu wystąpiły największe gwiazdy Euro Dance lat 90-tych. Na jednej scenie zagrali m.in Dr. Alban, Fun Factory, Vengaboys i Mr. President. Pojawiły się także inne zespoły tworzące listę przebojów lat 90', m.in: Alexia, 2Brothers on 4th Floor oraz DJ Quicksilver. Festiwal był połączony z obchodami 20-lecia Radia Bielsko.Sierpień 2014:

Choć działacze KNP zebrali 15 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, zwolennicy odwołania straży miejskiej rozpoczęli całą procedurę od nowa. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej lider Kongresu Nowej Prawicy w Bielsku-Białej - Wiesław Lewicki - tłumaczył, że 15 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. odwołania straży miejskiej może okazać się niewystarczające.Wrzesień 2014:

We wrześniu rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi. Swoich kandydatów na prezydenta Bielska-Białej wystawiły partie Prawo i Sprawiedliwość, Kongres Nowej Prawicy, SLD - Lewica Razem oraz Twój Ruch. Platforma Obywatelska poparła kandydaturę Jacka Krywulta.Pod koniec miesiąca został otwarty wyremontowany odcinek ulicy Kwiatkowskiego wraz z nowym mostem na rzece Białej. Inwestycja miała zostać ukończona 19 października, jednak drogowcom udało się - mimo niekorzystnej aury - skończyć przed czasem.Październik 2014:

W październiku pojawił się temat pracy spalarni Szpitala Wojewódzkiego. Głos w sprawie obaw mieszkańców Mikuszowic oraz Olszówki zabrał na sesji rady miejskiej parlamentarzysta Stanisław Pięta. Według relacji posła PiS-u do jego biura zgłaszają się mieszkańcy, którzy zaobserwowali intensyfikację prowadzonej przez prywatną firmę z Rzeszowa przyszpitalnej spalarni.

Po wielu przeciwnościach - związanych głównie z odwołaniami od wyniku przetargu - wystartował system BBbike. Bezobsługowa wypożyczalnia rowerów składa się z 12 stacji i 120 rowerów.Na październikowej sesji radni jednogłośnie odrzucili wniosek o przeprowadzenie referendum. Wcześniej opinię negatywną w tej sprawie wydała komisja weryfikująca wniosek Kongresu Nowej Prawicy. Okazało się, że poprawnych podpisów było zbyt mało.

Do ostatniej chwili zwlekał z ogłoszeniem swojej decyzji, choć tak naprawdę każdy typował, że to właśnie lider Niezaleznych.BB będzie kandydatem na prezydenta. Dopiero w połowie października Janusz Okrzesik oficjalnie dołączył do grona kontrkandydatów Jacka Krywulta.Listopad 2014:

Na początku miesiąca oddano do ruchu fragment drogi ekspresowej S-69 od węzła Mikuszowice do węzła Buczkowice. Kolejna część "ekspresówki" do Żywca ma być ukończona w III kwartale 2015 roku.

W listopadzie odbyły się dwie tury wyborów samorządowych. W "dogrywce" Jacek Krywult pokonał Janusza Okrzesika. 73-letni prezydent zdobył 59,88 proc. głosów. W głosowaniu na radnych najwięcej mandatów, bo aż dziesięć, zdobyło Prawo i Sprawiedliwość.

Wybory samorządowe 2014
fot. bielsko.info


Grudzień 2014:

W cieniu II tury wyborów samorządowych Urząd Miejski opublikował wyniki głosowania na budżet obywatelski. Bielszczanie zdecydowali m.in. o budowie parkingu w Lipniku i górskich ścieżek rowerowych.

Na początku grudnia unieważniono przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Jedyna firma, która zgłosiła się do postępowania, złożyła ofertę znacznie przekraczającą środki zabezpieczone w budżecie miejskim na ten cel.

W czwartek 4 grudnia wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej, inteligentnej fabryki koncernu General Electric w Bielsku-Białej. W zakładzie będzie się odbywać zaawansowana technologicznie produkcja oraz mieścić Centrum Współpracy z Klientem.Rusza nowy projekt kulturalny - Teatr Komedii Kuby Abrahamowicza. Aktor i reżyser, który przez długie lata bawił i zachwycał publiczność, występując na deskach Teatru Polskiego, postanowił spełnić swoje marzenie i stworzyć własną scenę.Rada Miejska zatwierdziła budżet Bielska-Białej na 2015 rok. Na inwestycje miejskie przewidziano prawie 99 mln złotych. Niespełna połowa tej kwoty przewidziana jest na dokończenie budowy stadionu miejskiego.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.