bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 grudnia 2014
  • wyświetleń: 4625

Dotacja dzięki naszemu miastu?

Unijna dotacja na zakup pociągów Pendolino została przyznana w dużej mierze dzięki stolicy Podbeskidzia? Tak twierdzi informator branżowego portalu biztok.pl, który w rozmowie z serwisem tłumaczy dlaczego mniejsze ośrodki znalazły się na trasie kursowania superszybkich pociągów.

14 grudnia pociągi Pendolino rozpoczęły kursowanie po polskich torach. Zgodnie z założeniem projektu włoski pociąg dojedzie również do Bielska-Białej. Nastąpi to jednak dopiero wówczas, gdy zostanie wyremontowany szlak kolejowy z Katowic do stolicy Podbeskidzia.

pendolino, pociąg
Pendolino na dworcu kolejowym w Katowicach · fot. youtube.com


Dlaczego spółka PKP Intercity wprowadziła na trasę nowoczesnego pociągu mniejsze ośrodki miejskie? Okazuje się, że poszło o dotację z Komisji Europejskiej na zakup pociągów - donosi portal biztok.pl.

- Aby przekonać unijnych urzędników, że Pendolino nie jest komercyjnym projektem, a ważną dla Polski inwestycją, wymyślono, że zacznie kursować do mniejszych ośrodków niż Wrocław, Kraków czy Trójmiasto. Tak na tej liście pojawiła się na przykład Bielsko-Biała - mówi portalowi biztok.pl osoba zaangażowana w projekt.

Komisja Europejska w 2011 roku wstrzymała finansowanie zakupu 20 składów. Wówczas w PKP Intercity pojawił się pomysł, aby zmienić projekt dofinansowania i otrzymać jakiekolwiek środki. Ostatecznie spółka otrzymała 74 mln euro dofinansowania na zakup nowoczesnego taboru, a na trasie Pendolino pojawiły się takie miasta jak Włoszczowa, Pszczyna, Bielsko-Biała i Rzeszów.

ab / bielsko.info, źródło: biztok.pl

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.