bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 5 grudnia 2014
  • 7 grudnia 2014
  • wyświetleń: 10722

Akcja ABW w dużej bielskiej firmie

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dwie osoby działające w grupie przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT i praniem brudnych pieniędzy. To właściciele firmy z Bielska-Białej, która jest jednym z liderów w produkcji pojazdów specjalistycznych.

Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach w dniu 24 listopada 2014 roku zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej dwoje właścicieli, a zarazem członków zarządu spółki, która w Europie środkowo-wschodniej jest jednym z liderów w produkcji pojazdów specjalistycznych. Oferta firmy obejmowała m.in. pojazdy specjalne dla służb mundurowych, w tym dla straży pożarnej, policji i wojska.

abw
Funkcjonariusze ABW · fot. TVN24


Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty: poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzenia podatku VAT, prania brudnych pieniędzy, działania na szkodę spółki i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo w tej sprawie toczy się od czterech lat i prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej. Odbywa się również we współpracy z Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach. Jego przedmiotem jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2005 - 2011 posługiwała się fikcyjnymi fakturami VAT nieodzwierciedlającymi faktycznych zdarzeń gospodarczych.

Mechanizm nielegalnego procederu polegał na wystawianiu faktur za transakcję, które nie miały miejsca, wyszukiwaniu podmiotów zainteresowanych zakupem tak spreparowanych dokumentów, które następnie nowi właściciele wprowadzali do ewidencji księgowej. W ten sposób zaniżano podstawę opodatkowania, a tym samym wartość podatku VAT należnego Skarbowi Państwa.

Z ustaleń śledztwa wynika, że firma, której właścicieli właśnie zatrzymano, była jednym z podmiotów kupujących fikcyjne faktury. W okresie od 2005 do stycznia 2011 roku zarząd spółki przyjął faktury VAT nieodzwierciadlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Wartość fałszywych transakcji wynosi ponad 13 mln złotych brutto. Tą metodą wprowadzono w błąd właściwe Urzędy Skarbowe co do faktycznych kosztów uzyskania przychodów, a z samej spółki wyprowadzono środki pieniężne pod pozorem regulowania płatności z tytułu fikcyjnych faktur VAT obciążających firmę.

Do tej pory w śledztwie zarzuty przedstawiono 19 osobom. Z zabezpieczonych dokumentów i wdrożonych kontroli skarbowych wynika, że cała grupa przestępcza zdołała wyłudzić co najmniej 12 mln złotych podatku VAT.

Wobec dwójki zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.