bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 listopada 2014
  • wyświetleń: 3397

W szpitalu walczą o certyfikat

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej rozpoczął starania o certyfikat "Szpital bez bólu". Otrzymują go te medyczne placówki, które przez spełnianie określonych kryteriów skutecznie walczą z bólem swoich pacjentów.

Program "Szpital bez bólu", w ramach którego przyznaje się certyfikaty o tej samej nazwie, to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

szpital pediatryczny
fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Pierwszy krok w kierunku otrzymania certyfikatu "Szpital bez bólu" to szkolenie na temat tego, co to jest ból, kiedy występuje i jak się go mierzy oraz jaki jest mechanizm działania leków przeciwbólowych. Szkolenie to muszą przejść wszyscy pracownicy medyczni szpitala. Bardzo ważne jest, aby nauczyć się właściwie oceniać poziom bólu u poszczególnych grup pacjentów. Bo wiadomo, że inaczej będzie to wyglądało w przypadku niemowlaka, inaczej w przypadku małych dzieci, a jeszcze inaczej u dzieci starszych i nastolatków. A ocena poziomu bólu jest istotna dlatego, że od niej zależy, jaki lek przeciwbólowy zostanie zastosowany - mówi Donata Sawczuk, naczelna pielęgniarka Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Po przyznaniu certyfikatu ból u małych pacjentów będzie nadal systematycznie mierzony i leczony. - Co istotne, monitorowanie i eliminowanie bólu obejmie nie tylko pacjentów po zabiegach operacyjnych ale także dzieci po urazach czy małych pacjentów przygotowywanych do zabiegów. Wiadomo, że ból u dzieci jest nie tylko specyficzny ale także jego minimalizacja odgrywa istotną rolę w procesie leczenia. Stąd walka z bólem w szpitalu dziecięcym wydaje się wyjątkowo mocno uzasadniona - dodaje Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.