bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 listopada 2014
  • wyświetleń: 5085

Skrajnie niekorzystna lokalizacja

Profesor Andrzej Jędrczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego nie ma wątpliwości - lokalizacja Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej jest bardzo niekorzystna. Ekspert w przygotowanym przez siebie opracowaniu odniósł się do planowanych przez ZGO inwestycji, które mają zminimalizować odrowowy problem.

Przypominamy, że na wniosek przedstawicieli rady osiedla w Lipniku oraz stowarzyszenia "Atmosfera w Lipniku", ZGO zleciło przygotowanie opinii przez niezależnych ekspertów w zakresie oceny działań inwestycyjnych, które mają zakończyć udrękę mieszkańców wschodniej części naszego miasta.

Opracowanie przygotował profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego - Andrzej Jędrczak oraz eksperci z firmy M-U-T - dostawcy technologii do bielskiej instalacji.

zgo kompostownia
Kompostownia ZGO · fot. bielsko.info


Bardzo niekorzystna lokalizacja

W pierwszym wniosku opinii profesora Andrzeja Jędrczaka pojawia się wzmianka o "bardzo niekorzystnej lokalizacji" zakładu w stosunku do terenów zabudowanych.

- Biorąc po uwagę niekorzystne usytuowanie zakładu w stosunku do terenów zabudowanych konieczna jest pełna hermetyzacja, przede wszystkim, procesu rozładunku bioodpadów i odpadów zielonych oraz przygotowania z nich wsadu do bioreaktorów - twierdzi wykładowca z Zielonej Góry.

Firma z Austrii również jest zdania, że lokalizacja jest niekorzystna, jednak "odległości od kompostowania intensywnego do obszarów mieszkalnych były narzucone i M-U-T nie miał na nie wpływu".

Inwestycje mają pomóc

Budowa hermetycznej hali, w której będą przyjmowane i wstępnie przetwarzane odpady mokre i zielone, ma przyczynić się do zminimalizowania problemu. Dodatkowo, aby nie przeciążać instalacji, zostaną dobudowane cztery nowe bioreaktory.

- Ze względu na aktualny stopień wykorzystania instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, przyjęty kierunek rozbudowy kompostowni, poprzez zwiększenie liczby reaktorów intensywnego kompostowania, jest pilnie zalecany - zaznaczają eksperci z Austrii.

Trzecia inwestycja - zabudowa placu dojrzewania kompostu - również otrzymała pozytywną rekomendację od profesora Andrzeja Jędrczaka i przedstawicieli firmy M-U-T.

Potrzebne wsparcie mieszkańców

Inwestycje mają pomóc, jednak uciążliwości odorowej miasto do końca nie zlikwiduje bez pomocy bielszczan. Chodzi o zwiększenie świadomości mieszkańców, którzy nie potrafią poprawnie segregować śmieci, przez co zaburzany jest proces kompostowania.

Profesor Andrzej Jędrczak zaleca również zmianę systemu zbierania bioodpadów. Chodzi przede wszystkim o gromadzenie odpadów kuchennych w workach z tworzyw sztucznych, które powodują wysoką emisję odorantów.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.