bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 29 października 2014
  • wyświetleń: 3584

Policyjne "kazania" z ambony

Policjanci z bielskiej drogówki wspólnie z księżmi usiłują chronić życie pieszych. Stąd kolejne wizyty stróżów prawa na sobotnich i niedzielnych mszach świętych w kościołach. Tym razem policyjnych porad wysłuchali wierni w kościele w Kaniowie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej odwiedzają kościoły w mniejszych miejscowościach, a także te, które znajdują się w pobliżu ruchliwej drogi. W czasie nabożeństw przestrzegają wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Tłumaczą podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniają jak być lepiej widocznym.

policja kościół
podinsp. Krzysztof Gałuszka - naczelnik WRD KMP w Bielsku-Białej · fot. KMP Bielsko-Biała


Policjanci rozdają uczestnikom nabożeństwa elementy odblaskowe, jednocześnie informują o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Obowiązek taki wszedł w życie z dniem 31 sierpnia 2014 roku.

Te prewencyjne działania podejmowane są w ramach kampanii „Idź - jedź - żyj - rok pieszego 2014”, która ma na celu zminimalizowanie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Wypadki z udziałem tzw. „niechronionych uczestników ruchu drogowego” są problemem społecznym. W zeszłym roku na bielskich drogach doszło do 68 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 4 osoby, a 66 zostało rannych. W tym roku odnotowano już 32 potrącenia, w których zginęło 3 pieszych a 31 zostało rannych.

Kampania skierowana jest do starszych ludzi, bo to oni najczęściej giną na drogach. Kościół natomiast ma ogromny wpływ, siłę przebicia i autorytet, stąd prośba o wsparcie akcji przez duchownych. Informacja podana przez księdza lub katechetę może znacznie skuteczniej aniżeli apele policji dotrzeć do osoby starszych.

ab / bielsko.info
źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.