bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 października 2014
  • wyświetleń: 2197

Stowarzyszenie obchodzi 10-lecie

Jubileusz 10-lecia obchodzi Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne w Bielsku-Białej. W niedzielę 26 października o godz. 16.00 w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej rozpocznie się msza św. dziękczynna, a po niej krótkie podsumowanie działalności stowarzyszenia.

Najważniejszy cel - budowa stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej po 4 latach dobiega końca, dlatego jej przebieg będzie można prześledzić podczas krótkiej prezentacji fotograficznej.

Podsumowanie 10 lat starań o budowę oraz jej historię przedstawi Grażyna Chorąży, prezes i założycielka Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Uroczystość zamknie wręczenie pamiątkowych wyróżnień dla osób szczególnie zaangażowanych w budowę hospicjum, a uświetni koncert Chóru Akademii Techniczo-Humanistycznej pod batutą dr Jana Borowskiego.

hospicjum
Budowa hospicjum dobiega do końca · fot. UM Bielsko-Biała


Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej będzie dysponowało 40 łóżkami dla chorych, kaplicą i pokojami gościnnymi dla bliskich, a także gabinetami zabiegowymi, rehabilitacyjnymi i lekarskimi. Placówka będzie świadczyć opiekę bezpłatnie i wszystkim potrzebującym. Od kilku miesięcy budowa hospicjum prowadzona jest dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Kwotę 1,9 mln zł z budżetu miasta hospicjum otrzymało, ponieważ taka była wola większości bielszczan, którzy w drodze głosowania decydowali o tym, które z ponad stu zgłoszonych projektów są najbardziej potrzebne.

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii w Warszawie wskazuje, że liczba zachorowań oraz zgonów z powodu nowotworów złośliwych w najbliższych dekadach będzie rosła, w szczególności w grupie powyżej 65. roku życia. W obliczu pogłębiającego się niekorzystnego trendu starzenia się społeczeństwa, sprostanie potrzebie opieki nad osobami w terminalnym okresie choroby staje się ważnym wyzwaniem. Działalność stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II jest odpowiedzią na realne potrzeby regionu.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.