bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2014
  • wyświetleń: 5274

150 lat zasłużonej szkoły - zdjęcia

W Bielskim Centrum Kultury uroczyście świętowano jubileusz Bielskiej Szkoły Przemysłowej. Na jubileusz złożyły się trzy rocznice: 150-lecia istnienia Bielskiej Szkoły Przemysłowej, 140-lecia Państwowej Szkoły Przemysłowej oraz 100-lecie oddania do użytku nowego budynku Państwowej Szkoły Przemysłowej.

Należy podkreślić, że mimo wielu zmian na przestrzeni lat, szkoła zawsze kształciła fachowców dla bielsko-bialskiego przemysłu - tak wykwalifikowanych pracowników, jak i średnią kadrę techniczną. Do 2014 roku szkołę ukończyło ok. 28 tysięcy absolwentów. Zmieniała się sytuacja gospodarcza i społeczna kraju - zmieniało się zapotrzebowanie na określone kierunki kształcenia. Do szkół średnich wkroczył niż demograficzny. Szkoła końcem pierwszej dekady XXI wieku natrafiła na trudności związane ze zmniejszeniem ilości klas.

150 lat Bielskiej Szkoły Przemysłowej · fot. UM Bielsko-Biała


Starania i praca całej społeczności szkolnej pozwoliły zarówno na zachowanie tradycyjnych kierunków, jak technik technologii odzieży czy technik analityk, jak i wprowadzenie nowych : cyfrowe procesy graficzne i energetyka odnawialna. Szkole ze 150-letnią historią dają one perspektywę rozwoju i kształcenia młodzieży na miarę XXI wieku.

Aktualnie kształci się w pięciu zawodach, 12 kwalifikacjach ponad 450 uczniów. Dzięki programom unijnym, a także priorytetom Prezydenta Miasta dotyczącym wzmacniania szkolnictwa zawodowego, dyrekcji szkoły udało się pozyskać sprzęt badawczy i nowe pracownie specjalistyczne.

W ostatnim pięcioleciu Bielska Szkoła Przemysłowa jako jedyna w Bielsku-Białej uzyskała tytuł Śląskiej Szkoły Jakości. W wyniku ewaluacji zewnętrznej przeprowadzanej przez Kuratorium Oświaty uzyskano w poszczególnych obszarach najwyższe wyniki ( 3 razy A, 1 raz B ). Poprzez wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych oraz podnoszenie Edukacyjnej Wartości Dodanej w rankingu „Perspektyw” w 2014 roku placówka otrzymała tytuł „Srebrnej Szkoły” jako najlepsze technikum w Bielsku-Białej. Ponadto, po uwzględnieniu zaplecza szkoły, bezpieczeństwa i profilaktyki, szkoła uzyskała tytuł „Wiarygodnej szkoły” i „Wiarygodnego Technikum” w 2013 i 2014 roku.

Przez ostatnie 10 lat uczniowie BSP ponad 30 razy zwyciężali w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach zawodowych. Najwięcej zaszczytów przynieśli uczniowie z wydziału tekstylno-artystycznego. Prace uczniów z klas chemicznych i ochrony środowiska zdobywały wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach ekologicznych oraz ogólnopolskich turniejach młodych mistrzów techniki.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.