bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 12 października 2014
  • wyświetleń: 4673

Piesza nie miała szans na przeżycie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

Choć ograniczenie prędkości wynosiło 50 km/h, 44-letni mężczyzna jechał blisko 120 km/h. Piesza nie miała szans, zginęła na miejscu. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko kierowcy, który 28 kwietnia potrącił na ulicy Warszawskiej 68-latkę.

Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Północ w Bielsku-Białej skierowała do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej akt oskarżenia przeciwko 44-letniemu mężczyźnie, który w dniu 28 kwietnia 2014 roku w Bielsku-Białej na ulicy Warszawskiej w kierunku Czechowic-Dziedzic, kierując samochodem osobowym, poruszał się z prędkością 117 km/h, znacznie przekraczającą dozwoloną prędkość wynoszącą 50 km/h, potrącił pieszą, przechodzącą w dozwolonym miejscu, która poniosła śmierć na miejscu.

Śmiertelne potrącenie przy DK1 · fot. bielsko.info


W toku postępowania powołano biegłego z zakresu ruchu drogowego, celem dokonania rekonstrukcji zdarzenia. Biegły stwierdził, iż przyczyną wypadku było nieprawidłowe postępowanie kierującego samochodem oskarżonego, który znacznie przekraczając dozwoloną administracyjną prędkość, nie panował nad pojazdem i pozbawił się możliwości uniknięcia wypadku przez zatrzymanie pojazdu przed pieszą. Zdaniem biegłego pokrzywdzona swoim zachowaniem nie przyczyniła się do powstania wypadku, ponieważ przechodziła przez jezdnię w miejscu, gdzie taka możliwość istniała, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. W momencie gdy wkraczała na jezdnię, samochód oskarżonego znajdował się za łukiem drogi, co uniemożliwiło pieszej ocenę jego prędkości, a miała prawo liczyć, że samochód będzie poruszał się z prędkością bezpieczną. Ustalono, iż przyczyną zgonu pokrzywdzonej były rozległe obrażenia wielonarządowe.

W chwili zdarzenia oskarżony był trzeźwy. Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że przed potrąceniem pieszej mógł poruszać się z prędkością nieznacznie przekraczającą 50 km/h, zaś wypadek spowodowała pokrzywdzona, bowiem przechodziła przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i nie reagowała na dawane sygnały dźwiękowe. Oskarżony nie był karany sądownie. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.

ab / bielsko.info
źródło: Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj