bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 2 października 2014
  • wyświetleń: 2164

Idealny czas na górskie wędrówki

Jesień to czas na górskie wyprawy. Zatłoczone podczas wakacji miejsca pustoszeją, temperatura staje się niższa, bardziej przystępna. Mniejsza ilość turystów pozwala w pełni cieszyć się pięknymi widokami, można wreszcie odetchnąć.

Każdego roku w górach zostaje rannych ponad 2 tysiące osób. Nie wszystkie wypadki kończą się tak szczęśliwie jak opisany powyżej. W górach organizm człowieka często jest poddawany dużemu wysiłkowi fizycznemu, co zwiększa ryzyko wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. W takiej sytuacji tylko podjęta w pierwszych dziesięciu minutach defibrylacja daje szansę na uratowanie ludzkiego życia.

Według statystyk GOPR, rocznie ratownicy muszą wyruszać do ponad 900 akcji ratunkowych. Często działają oni w ekstremalnych warunkach górskich - dlatego bardzo ważne jest, aby ekipy ratowników wyposażone były w profesjonalny sprzęt medyczny, który ułatwia im pracę i przyspiesza akcję ratowniczą.

- W przypadku ratowania życia ludzkiego, często liczy się każda sekunda - wyjaśnia Paweł Jonek, lekarz, ratownik GOPR. Od 2005 roku GOPR realizuje program wprowadzenia defibrylacji na obszarach górskich. Defibrylatory AED LIFEPAK współdziałają z wszystkimi defibrylatorami znajdującymi się na pokładach śmigłowców ratunkowych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- W praktyce oznacza to, że elektrody nie muszą być odrywane od poszkodowanego, ale przepina się jedynie kabel między urządzeniami. Ten z pozoru mało znaczący drobiazg pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i usprawnia akcję ratunkową - wyjaśnia dr Paweł Jonek. - W sytuacji ratowania życia, w grę wchodzą silne emocje samych ratowników i każde ułatwienie jest wówczas niezwykle cenne i pomocne - dodaje.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.