Wiadomości

  • 1 października 2014
  • wyświetleń: 4087

TV: katedra góruje nad miastem

Choć bielska katedra powstała w XV wieku, to jej obecny kształt zawdzięczamy przebudowie w latach 1909-1910. To wówczas wzniesiono 61-metrową wieżę, wzorowaną najprawdopodobniej na dzwonnicy św. Marka w Wenecji.Pierwszy kościół w tym miejscu został wzniesiony w latach 1443 - 1447 w stylu gotyckim przez księcia cieszyńskiego Wacława I na miejscu, przypuszczalnie stojącego tu od czasu założenia miasta, drewnianego kościółka otoczonego cmentarzem. Gotycki kościół z XV wieku był dla XIX-wiecznych potrzeb zbyt mały.

Współczesny wygląd katedra uzyskała dzięki przebudowie, której dokonano w latach 1909 - 1910 według projektu Leopolda Bauera. Wtedy wzniesiono 61-metrową wieżę, przedłużono nawę główną i dobudowano nawy boczne. Wieża przypomina włoską kampanilę, wzorem dla niej była najprawdopodobniej dzwonnica św. Marka w Wenecji.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.