bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 września 2014
  • wyświetleń: 3732

Diecezja otwiera stałe konfesjonały

Biskup Piotr Greger podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie Kurii w Bielsku-Białej mówił o szczegółach decyzji ordynariusza o ustanowieniu 10 kościołów w diecezji, w których można będzie można przystąpić do spowiedzi w ciągu dnia.

- Pomysł rozszerzenia możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania poza czasem nabożeństw w ramach tzw. stałego konfesjonału spotyka się z przychylnym przyjęciem wiernych - uważa bp Piotr Greger.

konferencja
Konferencja w Kurii · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Oprócz bielskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie funkcjonował od wielu lat stały konfesjonał, spowiednicy czekają teraz także w powszednie dni tygodnia w dziewięciu innych miejscach. W Bielsku-Białej i Żywcu także w sobotę.

Zdaniem biskupa pomocniczego, ustanowienie stałych konfesjonałów - dostępnych dla ludzi, usytuowanych blisko ciągów komunikacyjnych - na terenie całej diecezji wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu wiernych. Wskazuje też na konkretne przykłady, gdy zaraz po wprowadzeniu zmian przed konfesjonałem już zaczęły ustawiać się kolejki. Zauważa, że w kościele św. Klemensa w Ustroniu, gdzie powstał jest ze stałych konfesjonałów, potrzebny jest spowiednik mówiący biegle po niemiecku ze względu na dużą ilość przebywających w górskim uzdrowisku pensjonariuszy z Niemiec.

- Wszyscy księża, diecezjalni i zakonni, są w to przedsięwzięcie zaangażowani. Jeden ksiądz w miesiącu będzie miał swój dyżur w konfesjonale. To będzie stała praktyka, na zawsze. Dotyczy to także czasu wakacyjnego. Wyjątkiem będą specjalne dni - święta i uroczystości - kiedy kapłani będą potrzebni w parafiach - dodaje biskup.

Bp Roman Pindel wyda także niebawem specjalny dekret uzupełniający, dający wszystkim kapłanom posługującym w stałych konfesjonałach możliwość rozgrzeszania z tzw. grzechów zarezerwowanych (latae sententiae).

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.