bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 września 2014
  • wyświetleń: 3968

Szpital z nową elewacją - zdjęcia

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej zakończyła się właśnie termomodernizacja trzech szpitalnych budynków. Już wkrótce szykuje się kolejny ważny remont, a w planach jest jeszcze jedna duża i kosztowna inwestycja.

Zakończona termomodernizacja objęła trzy szpitalne budynki: pawilon numer 2, w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów, tak zwaną przewiązkę, w której funkcjonuje izba przyjęć oraz budynek poradni psychologiczno-zawodowej, który w przyszłości służyć ma poszerzeniu leczniczej oferty szpitalnych poradni.

Szpital Pediatryczny z nową elewacją · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


Budynki ocieplono i pokryto nową elewacją, a na dachu zamontowano solary. - W efekcie użycia baterii słonecznych koszt podgrzewania wody spadnie o około 30 procent. Z kolei ocieplenie ścian przyniesie wymierne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie szpitala. O tym, jaka będzie skala tych oszczędności będzie można jednak mówić dopiero po zimie - informuje Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego do spraw administracyjno-technicznych.

Termomodernizacja kosztowała około 1,1 miliona zł. Na tą sumę złożyła się pożyczka i dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz środki przekazane przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem założycielskim tej medycznej placówki.

Na tym jednak nie koniec inwestycji w dziecięcym szpitalu. W ocieplanym budynku poradni psychologiczno-zawodowej trwa wymiana dachu, która powinna się zakończyć do połowy października. A na przełomie grudnia i stycznia planowana jest gruntowna modernizacja, a w praktyce przebudowa, bloku operacyjnego, której koszt szacowany jest na około 2,5 miliona zł.

- To już ostatni z serii bieżących remontów, które rozpoczęliśmy jesienią 2011 roku. Dotąd odnowione zostały pomieszczenia wszystkich szpitalnych oddziałów, które są ładne i estetyczne oraz spełniają stawiane im przez sanepid i przepisy prawa formalne wymagania. Odnowienie bloku operacyjnego będzie więc zwieńczeniem kilkuletniej modernizacji pomieszczeń medycznych naszego szpitala - mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Informuje on, że duże są także inwestycyjne plany na przyszłość, które wynikają ze Strategii Rozwoju Szpitala Pediatrycznego na lata 2014-2020. Główna inwestycja przewidziana w tym dokumencie to remont pawilonu nr 5, który od lat stoi pusty i który przez bielskie starostwo został w przeszłości przeznaczony na sprzedaż. Na szczęście nikt pawilonu nr 5 nie kupił, bo teraz, w wyniku opracowanej przez szpital i zatwierdzonej przez powiat szpitalnej strategii rozwoju, z planów sprzedaży tego budynku zrezygnowano, a po modernizacji ma w nim funkcjonować rehabilitacja urazowo-reumatologiczna, łóżka przewlekłej wentylacji oraz oddział gastroenterologiczny.

- To będzie bardzo potrzebny i poważny ale jednocześnie bardzo kosztowny etap rozwoju naszego szpitala, wymagający dużych nakładów finansowych. Dlatego już teraz zabiegamy o środki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz o tak zwane fundusze norweskie - informuje Ryszard Odrzywołek.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.