bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 lipca 2011
  • wyświetleń: 5555

Nowe znaki przed torami

Zakończyła się wymiana oznakowania pionowego i poziomego na przejazdach kolejowych na drogach wojewódzkich administrowanych przez ZDW w Katowicach. Kosztem ponad 238 tys. złotych wymieniono wszystkie znaki pionowe i większość oznakowania poziomego. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa bezpieczeństwa.

Znaki, przejazd kolejowy, zdw
fot. ZDW w Katowicach


Znaki, przejazd kolejowy, zdw
fot. ZDW w Katowicach


Chodziło o to, by przejazdy były bardziej widoczne dla kierowców. Przyjęto założenie, że niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przejazdem strzeżonym, czy nie kierowca powinien z daleka widzieć, że zbliża się do niebezpiecznego miejsca, gdzie należy zmniejszyć prędkość i zachować szczególną uwagę.

Przypomnijmy, że trwa obecnie kampania społeczna wspierana przez PKP, Policję i kilka innych instytucji pn. "Zatrzymaj się i żyj", która ma za zadanie uświadomić kierowcom potrzebę zachowania szczególnej ostrożności przy przejeździe przez tory kolejowe.

ZDW w Katowicach opracowało projekt ponadstandardowego oznakowania przejazdów, tak, by każdy był doskonale widoczny, także w nocy.

Znaki wykonano z folii odblaskowej III generacji, która odbija dużo więcej światła niż folia starszych typów. Ponadto znaki ustawiono na tle fluorescencyjnych tablic. Oznakowanie pionowe jest teraz usadowione po obu stronach drogi.

Oznakowanie poziome wykonano w technologii grubowarstwowej. Zainstalowano także punktowe elementy odblaskowe, tzw. "kocie oczka".

W ubiegłym roku nowe oznakowanie znalazło się na trzech przejazdach. Doskonale zdało egzamin, dlatego w tym roku zainstalowano je na kolejnych 32 przejazdach.

ZDW w Katowicach jest pierwszym w Polsce zarządem dróg, który wprowadził nowoczesne, ponadstandardowe oznakowanie na wszystkich przejazdach kolejowych na administrowanych drogach.

new / bielsko.info
źródło: ZDW Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.