bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 3048

Zamek pogrążony w ciemnościach

Zamek książąt Sułkowskich pogrążył się w mroku. Ponad połowa lamp, które oświetlały zabytkową budowlę, nie działa. Dyrekcja placówki postanowiła wyłączyć również sprawne lampy, bo efekt szczątkowej iluminacji był mizerny.

Reklama

Oświetlenie bielskiego zamku pochodzi z 2004 roku. Dokładnie dziesięć lat temu Muzeum Historyczne wygrało konkurs ogłoszony przez Fundację Francuskiej Energetyki i otrzymało 50 tysięcy euro na instalację oświetleniową.

zamek bielsko
Gdy nastanie zmrok, zamek pogrąża się w egipskich ciemnościach · fot. bielsko.info


Po zakończeniu remontu zamkowej elewacji iluminacja idealnie wpisała się w nowy, pastelowy charakter zabytku. Taki stan rzeczy trwał przez kilka lat do obecnego roku. W wakacje dyrekcja muzeum postanowiła wyłączyć całą iluminację, bowiem ponad połowa lamp była już niesprawna.

Jak mówi zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej do takiego stanu rzeczy przyczyniła się korozja. Do lamp zaczęła wdzierać się woda. Na wymianę instalacji nie ma obecnie pieniędzy, bo muzealna kasa jest pusta.

Na dotację z gminy Bielsko-Biała również nie ma szans, o czym na sierpniowej sesji rady miejskiej poinformował prezydent miasta Jacek Krywult. Dyrekcja muzeum liczy na prywatnego sponsora. Były już nawet w tym temacie prowadzone rozmowy, jednak nic konkretnego nie ustalono.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.