bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 26 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 4649

100-lecie Czynu Legionowego

W Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody 100-lecia Czynu Legionowego - rocznicy wymarszu ochotników bialskich do walki o wolność ojczyzny w sierpniu i wrześniu 1914 roku.

Reklama

Uroczystości rozpoczęła w kościele p.w. Opatrzności Bożej uroczysta msza święta w Intencji Ojczyzny. Następnie parlamentarzyści z naszego regionu, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i członkowie Strzeleckiego Obwodu Piechoty Górskiej udali się na plac Wolności.

Czyn legionowy
fot. UM Bielsko-Biała


Tam złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt w Białej w 1915 r. Komendanta I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego oraz pod tablicą pamiątkową bialskiego Oddziału Sokoła z 1914 r. Kwiaty złożono również pod Pomnikiem Legionistów na cmentarzu przy ulicy Grunwaldzkiej.

W samo południe w Książnicy Beskidzkiej uroczyście otwarto wystawę "Legiony Polskie 1914-1918", na której prezentowane są zbiory Andrzeja Rumińskiego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Zbigniew Michniowski oraz wpisany do Księgi Zasłużonych dla Miasta - Zdzisław Tanewski.

W Książnicy Beskidzkiej aktualnie jest także prezentowana wystawa "100 lecie wybuchu I wojny światowej w dokumentach historycznych", która została przygotowana przez Okręg Beskidzki Polskiego Związku Filatelistycznego, Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne oraz Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.

ab / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.