bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 sierpnia 2014
  • wyświetleń: 1547

Oszuści podszywają się pod banki

W ostatnim czasie ponownie uaktywnili się oszuści internetowi. Policja ostrzega przed e-mailami, które sugerują, że zostały wysłane z banków. Zawarte w nich dyspozycje podania danych koniecznych do zalogowania i kodów jednorazowych, bez wątpienia zakończą się "wyczyszczeniem" konta bankowego nierozważnego internauty.

Reklama

Na setki tysięcy rozesłanych przez oszustów e-maili, w wielu przypadkach zdarza się, że list trafi do adresata mającego elektroniczne konto bankowe właśnie w banku, pod jaki poszywają się przestępcy. To często usypia czujność odbiorców.

Należy bezwzględnie pamiętać, że banki nigdy nie żądają od swoich klientów podania w kierowanej do nich korespondencji kodów jednorazowych i danych dostępowych do konta. Kody umożliwiające przeprowadzenie transakcji, wymagane są wyłącznie do zatwierdzenia operacji, już po zalogowaniu na stronie banku.

Tworzone przez przestępców strony internetowe banków są bardzo często łudząco podobne do oryginalnych. W wielu przypadkach różnią się jednak adresem internetowym. Wtedy porównanie z oryginalnym często demaskuje już przestępców na tym etapie.

Nową metodą oszustów jest sposób na uzyskanie kodów jednorazowych od klientów otrzymujących je za pośrednictwem SMS-ów. Na fałszywej stronie banku jest wyświetlana informacja, zachęcająca użytkownika do zabezpieczenia swojego telefonu specjalnym oprogramowaniem. Temu, kto ją zaakceptuje, zostaje wysłany SMS z linkiem do pobrania programu. Po kliknięciu na link i ściągnięciu oprogramowania, telefon zostaje zainfekowany, a przestępcy otrzymują dostęp do kodów autoryzujących operacje bankowe, które są przesyłane przez bank w SMS-ach.

Należy więc bezwzględnie unikać wchodzenia na stronę swojego banku poprzez linki otrzymane z nieznanych źródeł, nawet tych sugerujących "pewnego" nadawcę.

ab / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.