Wiadomości

  • 8 lipca 2014
  • wyświetleń: 7826

Bielszczanie tworzą mapę smrodu

Wprowadzona w ubiegłym roku rewolucja śmieciowa skutecznie utrudnia życie mieszkańcom dzielnic, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie bielskiego wysypiska. Niestety w okresie letnim problem odoru znów się nasilił.

Zakład Gospodarki Odpadami, mimo wielu prób rozwiązania problemu, ciągle nie daje sobie rady z ograniczeniem uciążliwości zapachowych. Odór z instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów i składowiska nasilił się wraz z nadejściem lata.

wysypisko, ZGO
Wysypisko śmieci w Lipniku · fot. bielsko.info


Na co dzień smród czują przede wszystkim mieszkańcy Lipnika i Hałcnowa. To właśnie wśród mieszkańców obu dzielnic zbierane są podpisy pod petycją do prezydenta Bielska-Białej.

- W imieniu wszystkich mieszkańców Bielska-Białej, w tym głównie mieszkańców dzielnicy Lipnik, domagamy się pilnego i efektywnego rozwiązania problemu długotrwałej i narastającej uciążliwości odorowej emitowanej z Zakładu Gospodarki Odpadami w Bielsku-Białej - czytamy w petycji, którą w internetowym serwisie "petycje.pl" podpisało już 328 mieszkańców Bielska-Białej.

Przedstawicielka grupy problemowej do walki z odorem, działającej przy Radzie Osiedla Lipnik, przedstawia obawy mieszkańców. - Odczuwalne narastanie problemu już w miesiącu maju 2014 roku, uzasadnia ogromne obawy, że intensywność uciążliwości odorowej w okresie letnim może być dużo większa niż kiedykolwiek - tłumaczy Renata Lejawka.

zgo kompostownia
Kompostownia na terenie ZGO · fot. bielsko.info


Mieszkańcy doceniają działania naprawcze wprowadzane przez ZGO, jednak jak twierdzą: "są prowadzone w zecydowanie wązkim zakresie i przeciągają się w czasie".

Równocześnie na stronie internetowej poświęconej problematyce odoru w Bielsku-Białej - http://www.doscsmrodu.pl - tworzona jest interaktywna mapa smrodu. - Zgłoszenia mogą stanowić zobrazowanie jak wygląda obecna i jak zmienia się sytuacja uciążliwości odorowej - twierdzą zdeterminowani mieszkańcy.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.