bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2014
  • wyświetleń: 3328

Usiłował zabić swojego kompana

Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Południe skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej akt oskarżenia przeciwko 72-letniemu mężczyźnie, który będąc pod wpływem alkoholu usiłował zabić swojego kolegę.

Jak ustalono 12 listopada 2013 roku około godziny 10:00 oskarżony udał się do mieszkania pokrzywdzonego, gdzie razem spożywali alkohol w postaci wina. Około godziny 12:00 oskarżony poszedł na stołówkę zjeść zupę, a następnie udał się do centrum miasta, gdzie ponownie spotkał się z pokrzywdzonym i poczęstował go zupą, którą przyniósł specjalnie dla niego. Mężczyźni wraz z napotkanym kolegą poszli na piwo do lokalu, a następnie już sami spożywali wino za koszami na śmieci w pobliżu sklepu spożywczego, w którym je zakupili.

Około godziny 17:00 pomiędzy mężczyznami doszło do awantury i wówczas oskarżony oznajmił, iż idzie po nóż i oddalił się. Po upływie kilku minut wrócił i zaczął się bić z pokrzywdzonym. Podczas bójki oskarżony ugodził pokrzywdzonego ostrym narzędziem i szybko odszedł z miejsca zdarzenia. Pokrzywdzony, dopiero gdy wrócił do domu, zorientował się, że został ugodzony nożem i niezwłocznie udał się do szpitala, gdzie udzielono mu natychmiastowej pomocy.

Z opinii biegłego wynika, że pokrzywdzony doznał obrażeń ciała w postaci dwóch ran kłutych klatki piersiowej po stronie lewej, uszkodzenia płuca lewego oraz śladowej odmy opłucnowej i krwiaka w opłucnej, które stanowiły chorobę realnie zagrażającą życiu i naraziły go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Według biegłego, bez pomocy medycznej pokrzywdzony mógł umrzeć.

Z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, iż oskarżony w czasie czynu miał w znacznym stopniu ograniczoną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem poprzez zmiany organiczne mózgu, które powodują, że reakcje emocjonalne i afektywne u oskarżonego są nadmierne i przedwczesne, a jego zdolność do kierowania postępowaniem, zwłaszcza w sytuacjach znacznego napięcia emocjonalnego czy konfliktu, jest znacznie ograniczona. Oskarżony w czasie czynu znajdował się dodatkowo pod wpływem alkoholu.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych czynów. Grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, kara 25 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności.

ab / bielsko.info
źródło: Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.