bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2014
  • wyświetleń: 3987

Akcja ratunkowa w samolocie - foto

Bielscy ratownicy wzięli udział w kolejnych zawodach, które odbyły się w Krakowie. Jedną z konkurencji była symulacja awaryjnego lądowania samolotu. Nie obyło się bez rannych pasażerów.

Cztery wygrane konkurencje to wynik, który wywalczył Zespół Ratownictwa Medycznego reprezentujący Bielskie Pogotowie Ratunkowe w Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w dniach 12-15 czerwca w Krakowie. Zespół w skład którego weszli ratownicy medyczni: Arkadiusz Stasicki, Michał Ćwiertnia oraz Tomasz Ilczak musiał zmierzyć się z 10 symulowanymi zadaniami.

Akcja ratunkowa w samolocie · fot. www.kpr.med.pl


Ocenie podlegała nie tylko znajomość wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej ale również sprawność fizyczna, umiejętność udzielenia wsparcia psychologicznego osobom poszkodowanym oraz współpraca z innymi służbami.

Największym zadaniem z udziałem wszystkich 22 zespołów, które brały udział w mistrzostwach była symulacja wypadku masowego. Z powodu pożaru na pokładzie awaryjnie lądował samolot z około stu osobami na pokładzie. Po ugaszeniu pożaru przez zastępy straży pożarnej zespoły ratownictwa przystąpiły do procedur segregacji medycznej osób poszkodowanych w celu wyłonienia pacjentów, którzy pomocy potrzebują natychmiast oraz tych, których obrażenia są na tyle niegroźne, że na pomoc będą mogli poczekać.

Organizatorzy wśród rannych pasażerów przygotowali pozorację wielu stanów zagrożenia życia. Dodatkowym utrudnieniem byli pasażerowie, którzy nie mówili w języku polskim.

Pozostałe zadania polegały między innymi na reanimacji noworodka znalezionego w śmietniku, pomocy poszkodowanej, która spadła z około 15 metrów ze Skałek Twardowskiego, pomocy strażakowi, który w stroju bojowym spadł z drabiny czy pacjentowi, który miał zawał serca.

Pierwsze miejsce zajął zespół Rejonowego Pogotowia Ratunkowego z Sosnowca. Drugie miejsce: Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, a trzecią lokatę Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Krakowskie Mistrzostwa były eliminacjami do Mistrzostw Polski. Zdobyte punkty w klasyfikacji generalnej dały 5 pozycję ratownikom z BPR oraz kwalifikację na Mistrzostwa Polski, które odbędą się we wrześniu w Płocku.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.