bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 czerwca 2014
  • wyświetleń: 3938

Uczą się oszczędzać przez zabawę

Naukowe warsztaty, kartonowe miasteczko, eko-plac zabaw, mobilny Park Edukacyjny Interakcje, energetyczna gra terenowa i wiele innych atrakcji czekało na bielszczan podczas IV Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii w Bielsku-Białej.

Czwarta edycja festiwalu okazała się wielkim sukcesem - przybyło na nią ponad 2000 uczniów z bielskich przedszkoli, szkół, a także mieszkańców zainteresowanych kampanią „Bielsko-Biała chroni klimat”. Coroczna wysoka frekwencja jest możliwa tylko dzięki zaangażowaniu nauczycieli-koordynatorów w szkołach, które aktywnie angażują się w kampanię.

IV Beskidzki Festiwal Dobrej Energii · fot. UM Bielsko-Biała


Atrakcje były tak zaplanowane, by mogły z nich skorzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi uczniowie. Dlatego też w programie znalazło się ponad 20 różnych punktów, tak by każdy odnalazł coś dla siebie.
W trakcie gry terenowej „Zapanuj nad energią” dzieci miały do wykonania wiele zadań związanych z codziennym oszczędzaniem energii.

Inspirujące warsztaty prowadzone były także przez bielskie szkoły ponadigmnazjalne. Uczniowie mogli zaprojektować eko-stroje wykonane z papieru, folii i innych materiałów z recyklingu, mogli nauczyć się sztuki carvingu, poznać tajniki lotnictwa czy poprzez zabawę zgłębić temat alternatywnych źródeł energii. Angażujące uczniów warsztaty przygotowały: Bielska Szkoła Przemysłowa, Szkoła na Grodzisku, Zespół Szkół Ogrodniczych, Akademickie Dwujęzyczne Liceum przy BWS im. J. Tyszkiewicza, II Liceum im. Adama Asnyka, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki,  także Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkursy szkolne - w tym roku nadesłano ponad 200 prac w konkursie, który polegał na zaprojektowaniu i wykonaniu rzeczy wykonanych z recyklingu. Cześć prac pokazana była podczas festiwalu. Uczestnicy zobaczyli lampę wykonaną z łyżeczek plastikowych, zegar z płyty CD, sukienkę z papieru czy grę „piłkarzyki” wykonaną z butelek po jogurcie i innych materiałów odpadowych. Wykonane prace były nie tylko estetyczne i użyteczne, ale przede wszystkim dzieci i uczniowie w trakcie ich wykonywania uświadomiły sobie, że zabawki, meble czy dekoracje można wykonać samemu, ograniczając nadmierną konsumpcję w codziennym życiu.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.