Wiadomości

  • 19 maja 2014
  • 23 maja 2014
  • wyświetleń: 3848

Pogrzeb wybitnego pięściarza

Za nami:

Po długiej i ciężkiej chorobie w Bielsku-Białej zmarł olimpijczyk Zbigniew Pietrzykowski. Pogrzeb wybitnego pięściarza odbędzie się w piątek 23 maja o godz. 12.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej.

Niezwykłą karierę bokserską urodzony 4.10.1934 roku w Bestwince Zbigniew Pietrzykowski rozpoczął idąc śladami starszego brata Wiktora. Bardzo szybko na jego talencie poznał się trener Feliks Stamm, który powołał 19-letniego zawodnika BBTS Bielsko-Biała do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy rozgrywane w 1953 roku w Warszawie.

zbigniew pietrzykowski
Zbigniew Pietrzykowski · fot. UM Bielsko-Biała


Tam właśnie, od brązowego medalu, rozpoczęła się rekordowa droga. "Piskorz" - jak nazywał Pietrzykowskiego trener Stamm - zdobył następnie: 11 tytułów Indywidualnego Mistrza Polski, 3 tytuły Drużynowego Mistrza Polski - dwukrotnie w barwach CKWS Legia, gdzie walczył w czasie odbywania obowiązkowej służby wojskowej i raz z BBTS, a także cztery tytuły Mistrza Europy oraz trzy medale olimpijskie: brązowe w Melbourne w 1956 roku i w Tokio w 1964 roku oraz srebrny w 1960 roku w Rzymie, gdzie w finale przegrał z Muhammadem Alim, najsławniejszym bokserem zawodowym.Kariera bokserska Zbigniewa Pietrzykowskiego trwała od 1951 do 1968 roku, a kiedy ją podsumował okazało się, że ustanowił niezwykły rekord w 136 występach ligowych wszystkie walki wygrał!

Po zakończeniu kariery bokserskiej był trenerem, pracując w BBTS, GKS Katowice i Wiśle Kraków. W latach 1993-1997 był Posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Sportu i Kultury Fizycznej.

Uchwałą Rady Miejskiej 9 listopada 1999 roku został wpisany do Księgi "Zasłużonych dla Bielska-Białej".

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.